Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna, syntetyczna, dokładnie przemyślana monografia trwającego ponad cztery powojenne dekady konfliktu w sferze symbolicznej. Autor wnikliwie przeanalizował przemiany interpretacji i działań podejmowanych przez władze PRL, lecz także mechanizmy społecznego oporu, które sprawiły, iż Powstanie przetrwało jako ważne doświadczenie narodowe i po roku 1989 stało się jednym z fundamentalnych części polskiej pamięci.
I chociaż ustał konflikt między oficjalną wersją a funkcjonującą spontanicznie pamięcią społeczną, to nie znaczy, iż pamięć Powstania przestała być dynamiczna, zmieniać się i wywoływać emocje.prof. Piotr Tadeusz KwiatkowskiW pamięci zbiorowej, tak uczestników jak i młodszych pokoleń Polaków, powstanie kojarzyło się z potężnymi symbolami – jak pisze Jacek Sawicki – kotwicą, piosenką powstańczą, mogiłami.
W utrwalaniu tych symboli w latach powojennych pozytywną rolę odegrał Kościół katolicki, który swą przestrzeń oddał powstańcom; w murach świątyń zawieszono tablice, jak przy kościele św. Marcina w Warszawie, upamiętniające walkę mocnych formacji i dowódców powstania („Zośkowców", „Baszty" itd.).
Autor próbuje także odpowiedzieć na pytanie, czyje „dzieło" na koniec zatriumfowało…prof. Jan Żaryn Tytuł Powstanie Warszawskie. Pamięć i polityka Autor Jacek Zygmunt Sawicki Wydawnictwo LTW EAN 9788375656862 ISBN 9788375656862 Kategoria Historia\Historia Polski liczba stron 392 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Powstanie warszawskie. pamięć i polityka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.