interesujący przewodnik po letniej i zimowej stolicy Polski, Zakopanem. Najnowsza publikacja z cyklu "Miasto, którego nie ma" demonstrująca Zakopane, jakiego nie znamy: "Zakopane, którego nie ma".
Publikacja "Zakopane, którego nie ma" to najnowsza pozycja w linii "Miasto, którego nie ma". Tym razem bohaterem tego nietypowego przewodnika jest zimowa i letnia stolica Polski, kulturalne serce Tatr, Zakopane. Obecnie znane jest jako uzdrowisko, ośrodek sportów zimowych, miejscowość turystyczna z atrakcjami na każdą porę roku oraz zagłębie muzeów i ośrodków sztuki. Ma za sobą lata dynamicznego rozwoju, wciąż zmieniało się i dopasowywało do nowych potrzeb.
Tętni życiem od dawien dawna, poczynając od ośrodka dworsko-przemysłowego w Kuźnicach (aktualnie zespół dworsko-parkowy w Tatrzańskim Parku Narodowym, dzielnica Zakopanego, gdzie startuje kolej linowa na Kasprowy Wierch, a swój początek biorą szlaki nie tylko na Kasprowy Wierch, lecz także Halę Gąsienicową, Giewont, Kondratową i Kalatówki), poprzez Nawsie (obszar wzdłuż ulicy Kościeliskiej, nazywany aktualnie zakopiańską starówką), na Krupówkach skończywszy.
Autorka zaprasza czytelnika do dawnego Zakopanego. Za sprawą publikacji "Zakopane, którego nie ma" przenosimy się w czasie do wsi-miasta rozpościerającego się pod Giewontem. Unikatowe fotografie przedstawiają góralskie chałupy i zagrody, ale także wille wypoczynkowe, zakłady wodolecznicze, hotele, pensjonaty i coraz liczniejsze rezydencje powstające wzdłuż nowych ulic biegnących w stronę Tatr. Możemy przyjrzeć się wiejsko-miejskiej zabudowie, przejść się błotnistym traktem, potem kostką brukową, by wreszcie wkroczyć na górski szlak.
fotografie ukazują, jak wieś przemienia się w miasto, które nieprzerwanie będzie zmieniać swoje oblicze. I choć tamtego Zakopanego już nie ma, to zachowało się ono w pamięci mieszkańców i turystów. Uwiecznione zostało też na starych fotografiach, które wydobyto z pudeł, kufrów i archiwów muzealnych, żeby za sprawą publikacji "Zakopane, którego nie ma" trafiły do czytelników. Tylko od nich zależy, czy zechcą z niniejszą książką wyruszyć na szlak.
kolekcja "Miasto, którego nie ma" przybliża czytelnikom znane polskie miasta sprzed lat, zachowane na starych fotografiach. To niebanalny sposób na poznanie nie tak dawnej historii miejsc, o której pamiętają już tylko nieliczni ich mieszkańcy. W kolekcji ukazały się: "Białystok, którego nie ma", "Katowice, których nie ma", "Kielce, których nie ma", "Lublin, którego nie ma", "Łódź, której nie ma", "Szczecin, którego nie ma", "Toruń, którego nie ma", "Warszawa, której nie ma", "Zagłębie, którego nie ma" i "Zakopane, którego nie ma". Wszystkie publikacje są dwujęzyczne, w większości z nich drugim językiem jest język angielski.
Agata Nowakowska-Wolak jest prezesem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem.
Autorzy: Agata Wolak
EAN: 9788377295939
Głębokość: 15.000000
ISBN: 978-83-7729-593-9
liczba stron: 156
Oprawa: Twarda
typ: Książki
Rok wydania: 2021
linia: Miasta, których nie ma
Szerokość: 225
Wydanie: 1
Wydawnictwo: KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY MICHAŁ KOLIŃSKI
Wysokość: 225
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zakopane, którego nie ma. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.