Karaimi, lecz stanowili bardzo nieliczną grupę etniczno-religijną zamieszkałą na terenie dawnej Rzeczypospolitej, a także w Polsce międzywojennej, wzbudzali od dawna zainteresowanie nie tylko badaczy, lecz i twórców kultury (por.
choćby Meira Ezofowicza Elizy Orzeszkowej). Napisano także na ich temat mnóstwo, ale są to najczęściej prace popularne lub przyczynkarskie, skażone niejednokrotnie niesprawdzonymi informacjami o charakterze mitów. Brak natomiast było całościowego i w pełni naukowego ujęcia tematu.
duża jest przeto zasługa dr. S.Gąsiorowskiego, że podjął się tego zadania mimo ogromnych trudności wynikających z reguły z dużego rozproszenia materiału źródłowego oraz faktu, iż Karaimi bywali nieraz utożsamiani z Żydami, co znalazło odbicie także w źródłach.
() Powstało pokaźne dzieło stanowiące całościowe ujęcie dziejów Karaimów na Rusi i Litwie, a następnie w dawnej Rzeczypospolitej do końca XVIII w., w zakresie ich osadnictwa, gospodarki, statusu prawnego, relacji z innymi grupami religijnymi w państwie, organizacji wewnętrznej, a także niektórych komponentów kultury.
() Autor zebrał mozolnie rozproszone w źródłach, na ogół jednostkowe dane, zestawił je w sposób uporządkowany poddając krytycznej ocenie i na tej podstawie starał się o wyciągnięcie ogólniejszych wniosków, niekiedy odbiegających od obiegowych opinii i ustaleń poprzednich badaczy.
Przy tym własne wnioski formułował dodatkowo krytycznie zwracając uwagę na stwierdzenia niepewne. Powstała praca szczególnie cenna i ze względu na wyjątkowo bogatą faktografię, i na podbudowane naukowo uogólnienia Tytuł Karaimi w Koronie i na Litwie w XVXVIII wieku Autor Stefan Gąsiorowski Wydawnictwo Austeria EAN 9788378663102 ISBN 9788378663102 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 604 Format 16,5x24 cm Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Karaimi w koronie i na litwie w xvxviii wieku. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.