Spis treści: Wstęp I Dom Świerczków stał w borze - o początkach ruchu oporu w okolicach Pszczyny II W szponach wywiadu czyli o przestępstwie zdrady państwa w III Rzeszy III proces wywiadowców grupy "U-2" IV Śmierć w Plötzensee Zakończenie Aneksy Bibliografia O książce: Praca dra hab.
Mariana niewiele znacząceckiego należy do tych niezwykłych historycznoprawnych publikacji, które ukazują dzieje instytucji, państw czy ustrojów poprzez pryzmat życia jednostki. Rzadko spotyka się dziś takie prace. Autor ukazał w niej, w szczególnie sugestywny sposób drogę na szafot zwykłej dziewczyny ze zwyczajnej śląskiej rodziny, która dzięki zrządzeniu losu w wieku 22 lat została pozbawiona życia poprzez państwo stanu unikatowego.
spośród wielu walorów tej pracy na uwagę zasługuje historycznoprawna narracja, która ukazała dzieje niemieckiego, nazistowskiego wymiaru sprawiedliwości przez działalność części wywiadu Armii Krajowej "Stragan" a w jego ramach Gertrudy Świerczek.
Czytelnik zostaje wprowadzony w codzienność życia tej młodej dziewczyny, przez oparte na źródłach jej młodzieńcze lata, rozterki życiowe i wybory, które nazywane były "cichą wojną wywiadu". W praktyce III Rzesza potraktowała je jako zbrodnię zdrady stanu, doprowadziła młodą dziewczynę wraz ze współtowarzyszami przed sąd, wydała wyrok i unicestwiła.
Marian niewielkiecki zbudował w tym jednostkowym wymiarze obraz szerszy, życia zwyczajnych ludzi w okupowanej Europie, Polsce, Śląsku. Walorem godnym uznania jest ukazanie instytucjonalnej historii ustroju i prawa przez pryzmat codziennych wyborów jednostki.
Nie były one, jak pisze autor, czarno-białe, były czarno-szare. Taki także był niemiecki wymiar sprawiedliwości. Dążył on - co godne podkreślenia - do realizacji celów państwowych poprzez pozory legalizmu prawnego.
Grupa "U-2" polskiego wywiadu została rozpracowana, aresztowana, w innowacyjnaniu przygotowawczym doprowadzona do złożenia zeznań obciążających i w procesie karnym przed III Senatem Ludowym w majestacie prawa skazana.
Pozory demokracji zostały zachowane... (z recenzji prof. Dra hab. Stanisława Grodziskiego) O autorze: Prof. Marian niepokaźnecki jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autorem 20 publikacji samodzielnych i ponad 110 artykułów i rozdziałów w pracach naukowych i popularyzatorskich z dziedziny historii, historii państwa i prawa, ustroju i prawa dogmatycznego i współautorem 12-tomowej Encyklopedii Powszechnej.
Swoje zainteresowania historyczne skupia wokół problematyki wypraw krzyżowych, regionalnej Śląska i Galicji, II wojny światowej oraz archeologii prawa. Jest członkiem kilku organizacji i stowarzyszeń krajowych i zagranicznych z zakresu prawa, historii, historii ustroju, w tym uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych z zakresu tychże dziedzin.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Spod ostrza gilotyny. proces karny o szpiegostwo w iii rzeszy w świetle akt gertrudy świerczek. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.