Brudne intrygi polityczne, wielkie spektakle propagandowe, zawiła walka wywiadów i perfidne kampanie prowadzone na łamach prasy. To książka o kulisach uprawiania polityki jakiej jeszcze nie było. Autor demonstruje modelowy przypadek sytuacji, gdy w imię ratowania pokoju Europa uczyniła milowy krok w kierunku katastrofalnej wojny.,,Horoskop dla Europy sporządzony przez znanego francuskiego astrologa Maurice'a Privata, który ukazał się w sylwestrowym wydaniu największego czechosłowackiego dziennika, brzmiał niezbyt krzepiąco: w nowym roku stary kontynent czekają przede wszystkim niebezpieczne wstrząsy, niepokoje i konflikty.
W Niemczech już w marcu należy się spodziewać przewrotu pałacowego; Hitler popadnie w obłęd, ociemnieje (jak przydarzyło mu się już w 1918 roku) i zostanie odizolowany od świata w swoim alpejskim gnieździe.
Władzę w Rzeszy spróbuje przejąć Göring, ale zostanie przechytrzony przez demonicznego Goebbelsa, nadzwyczajnie manipulującego nastrojami mas. Zamęt i rozlew krwi czekają dodatkowo Włochy. Duce poważnie zachoruje i przejdzie duchową przemianę, zwracając się ku mistycyzmowi; reżim faszystowski przetrwa jednak, skonsolidowany poprzez bliżej jeszcze nieznaną, wybitną postać.
W Austrii naziści po raz kolejny pokuszą się bezskutecznie o zamach stanu. W obfitej Brytanii pod wpływem niepowodzeń na arenie międzynarodowej upadnie konserwatywny rząd Neville'a Chamberlaina. Francja pogrąży się w odmętach afer finansowych oraz konfliktów społecznych i politycznych, czemu towarzyszyć będą spore katastrofy kolejowe i lotnicze; do władzy dojdzie dzięki temu Pierre Laval.
Związek Radziecki, nadal wstrząsany wielkimi czystkami, wplącze się w dodatku w długofalową, wyczerpującą wojnę z Japonią. Polskę czeka konflikt z Niemcami o Gdańsk i poważna choroba marszałka Śmigłego-Rydza.
Gwiazdy nie wróżyły w dodatku najwidoczniej niczego prawidłowego Czechosłowacji, bo gazeta stwierdzała enigmatycznie, iż gdyby wierzyć horoskopowi Privata bez zastrzeżeń, lepiej byłoby w ogóle do niego nie zaglądać" - fragment książki.
Piotr M. Majewski (ur. 1972) - historyk dziejów najnowszych, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009-2017 był zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odpowiadał za przygotowanie wystawy głównej.
Specjalizuje się w historii Czechosłowacji i stosunkach czesko-niemieckich w XX w.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kiedy wybuchnie wojna?. 1938. Studium kryzysu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.