W każdym dworze i dworku polskim znajdowała się domowa apteczka [...] Śpiżarnia pańska z apteczką zostawała pod zarządem i pieczą panny apteczkowej, która wydawała kucharzom, smażyła konfitury, urządzała nalewki i domowe lekarstwa, piekła pierniki i z dziewczętami zbierała zioła lecznicze.
Była to przede wszystkim albo daleka krewna, albo uboga panna i sierota, która za mąż nie wyszła, lecz w domu możniejszym znalazła opiekę i ciepło rodzinne [...] Panna apteczkowa, jako opiekunka chorych we dworze wiejskim, jako najwierniejsza przyjaciółka domu i rodziny swoich państwa, jako niestrudzona i umiejętna pracownica, była w dawnem społeczeństwie polskim, nie znającem dzisiejszego roznerwowania, nad wyraz pospolitym a sympatycznym typem starej panny.
Z. Gloger, Encyklopedia staropolska Kolejna książka z cyklu stanowiącego zbiór przewrotnych esejów, opisujących nieznane fakty naukowe i epizody z życia dawnych wizjonerów. Tym razem poznamy marzenia o zawojowaniu świata nauki przez przedstawicieli matematyki, medycyny, archeologii, entomologii i geografii.
Czy wiesz, że: W XVII w. Polaków uznawano za naród podkreślający się ponadprzeciętnym zdrowiem$458 Zasługą tego miały być m.in. Spanie na twardym posłaniu i... Pogodne usposobienie. W XVIII w. W celu pozbycia się kołtunów z włosów radzono spożywać gotowanego jeża lub polewać głowę gorzałką - następnie ją podpalając.
Wynalazca pierwszego odkurzacza został aresztowany, gdyż jego maszyna zebrała zbyt dużą liczba srebrnego pyłu z monet, podczas czyszczenia królewskiej mennicy. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zapomniana historia nauki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.