Rozprawa o metodzie Kartezjusza jest jednym z najważniejszych traktatów filozoficznych czasów nowożytnych. Żeby ułatwić czytanie tego dzieła, Kartezjusz podzielił je na sześć części - rozważania dotyczące nauk, reguł metody, zasad moralnych, dowodów na istnienie Boga i duszy ludzkiej, porządku zagadnień fizycznych i medycznych oraz badań przyrodniczych i własnych pobudek filozoficznych.
Rozprawa na pierwszy rzut oka nie przypomina obfitego traktatu filozoficznego: cechują ją nieduże wymiary i dostępny, przyjemny w odbiorze fason pisania: zupełnie jakby zamiarem autora było jak najszybsze natchnionie czytelników do własnych przemyśleń.Właśnie z tego dzieła pochodzi słynne Cogito, ergo sum i właśnie tu Kartezjusz opisał metodę poznawczą opartą na matematyce, która dała solidne podstawy rozwoju najważniejszych nauk ścisłych, włączając w to fizykę czy biologię.
Punktem wyjścia Kartezjusza stał się sceptycyzm: odrzucenie wszystkich błędnych przekonań i twierdzeń, na których ludzkość od wieków opierała swoją wiedzę. Zamiast tego zaczął przyjmować tylko to, w co zwątpić nie sposób, co jawiło się rozumowi jako przezroczyste i wyraźne.
Te zasady myślenia, uniwersalne i nieśmiertelne, są wciąż aktualne: umożliwiają odkrywanie prawdy i odrzucenie tego wszelkiego, co prawdą nie jest.Oddajemy Czytelnikowi do rąk najważniejszy traktat Kartezjusza w tradycyjnym przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
W świecie, w którym jesteśmy zalewani morzem danych nie zawsze prawdziwych i często nierzetelnie przedstawionych, umiejętność racjonalnego myślenia, kierowania się rozumem i poszukiwania prawdy staje się nad wyraz cenna.
Rozprawa o metodzie jest lekturą, która skłania do zdrowego sceptycyzmu i do własnych przemyśleń. Mimo upływu wieków wciąż inspiruje i wskazuje ścieżkę do poznania prawdy.Kartezjusz -- właściwie René Descartes, francuski filozof, fizyk i matematyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku.
Dziś uważa się go za prekursora nowożytnej kultury umysłowej. Jako jeden z pierwszych filozofów zaczął zadawać pytania o możliwości poznania i zajmował się zagadnieniem uzyskiwania wiedzy niewątpliwej.
Tadeusz Boy-Żeleński -- wybitny tłumacz literatury francuskiej, krytyk literacki i teatralny, poeta, pisarz, satyryk, działacz społeczny. Z wykształcenia lekarz. Autor licznych felietonów społeczno-obyczajowych, teatralnych oraz książek dotyczących historii literatury.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rozprawa o metodzie. darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.