Album Nowogródczyzna naszych ojców poświęcony jest ziemi nowogrodzkiej w latach międzywojennych. Przedstawia odbudowę regionu zrujnowanego przez dwie wojny – światową i bolszewicką, polskie życie społeczne i gospodarcze, administrację, szkoły i działalność oświatową, życie kulturalne i religijne, sądy, policję, straż pożarną, koleje, jednostki Wojska Polskiego stacjonujące na tym terenie.
Na starych fotografiach zobaczymy także życie codzienne mieszkańców, ludzi przy codziennej pracy i przy święcie. Ujrzymy także postacie odgrywające wyraźną rolę w życiu województwa nowogródzkiego. Z kart albumu wyłania się obraz ziemi nowogrodzkiej jako krainy zamieszkanej przez przedstawicieli przeróżnych narodowości i religii, do 1939 r.
na ogół zgodnie współistniejących obok siebie. Zobaczymy Nowogródczyznę jako jeden z komponentów państwa polskiego, jedno z jej siedemnastu województw, uczestniczących całkowicie funkcjonowania złożonego mechanizmu Rzeczypospolitej.
Na kartach albumu przewijać się będą postacie najważniejsze w dwudziestowiecznych dziejach Polski, pojawiające się na Nowogródczyźnie – naczelnik państwa Józef Piłsudski, prezydenci Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki i Władysław Raczkiewicz, marszałek Edward Rydz-Śmigły, gen.
Władysław Anders i wielu innych. Lektura albumu uzmysławia, że tamten świat został zmieciony przez sowiecki i niemiecki potop, jak legendarna Atlantyda. Spalone dwory, świątynie zniszczone albo odebrane wiernym.
Ujrzymy także ludzi wytwarzających polskie czasy na Nowogródczyźnie, którzy padli ofiarą dwóch systemów totalitarnych, niemieckiego narodowego socjalizmu i rosyjskiego komunizmu – poległych, zamordowanych, zesłanych do obozów koncentracyjnych i łagrów, wygnanych z ojcowizny, umierających na emigracyjnej tułaczce.
W dzisiejszej Polsce niemal zupełnie zapomnianych. Tytuł Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP Autor Kazimierz Krajewski Wydawnictwo IPN EAN 9788380985292 ISBN 9788380985292 Kategoria Historia\Historia Polski liczba stron 560 Rok wydania 2021 Oprawa Twarda Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nowogródczyzna naszych ojców. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.