„Dla nas, mieszkańców Mühlberga, jest niezrozumiałe, jak taki człowiek może być zbrodniarzem" – napisali jego byli pacjenci do trybunału wojskowego w Hamburgu. Bo to przecież on, ich „dobrodziej ludzkości", lekarz, który potrafił spędzić noc przy łóżku chorego, który fundował lekarstwa biednym, wspierał ich finansowo. Lekarz intelektualista, czytający Goethego i Schillera, kochający sztukę, pasjonujący się ezoteryką. „Człowiek bez skazy".
Doktor Alfred Trzebinski był rasy „przeważająco nordyckiej". Przekonany o wyjątkowości krwi niemieckiej w 1932 roku wstąpił do SS, a rok później został członkiem NSDAP, zapominając o polskim pochodzeniu swego ojca. W 1941 roku został lekarzem w Auschwitz, potem na Majdanku, w końcu w Neuengamme. W 1946 roku skazano go na karę śmierci poprzez powieszenie. Trybunałem najbardziej wstrząsnął udział Trzebinskiego w egzekucji dwadzieściorga żydowskich dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci mogły przeżyć, ale powieszono je tuż przed wyzwoleniem obozu, by ukryć,poprzez ostatnie miesiące poddawano je okrutnym eksperymentom medycznym.
Natalia Budzyńska w opowieści o Alfredzie Trzebinskim mierzy się z rodzinną tajemnicą. Czytając pamiętnik wuja esesmana, próbuje też zrozumieć, jak to realne, że współczujący lekarz robił karierę w kolejnych obozach koncentracyjnych. Autorka w tej trudnej i emocjonalnej podróży pyta o rolę „dobrych ludzi w czasach zła", o wolność wyboru i łatwość, z jaką z niej rezygnujemy. Na ogół jednak przywraca pamięć o zamordowanych dzieciach, niemych, niemal zapomnianych ofiarach."
Tytuł Dzieci nie płakały historia mojego wuja alfreda trzebinskiego lekarza ss Autor Natalia Budzyńska Wydawnictwo Czarne EAN 9788380498242 ISBN 9788380498242 Kategoria Literatura\Literatura faktu kolekcja Sulina liczba stron 392 Format 12.5x19.5x2.6 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.404 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dzieci nie płakały historia mojego wuja alfreda trzebinskiego lekarza ss - natalia budzyńska. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.