,,W książce pt. Wybrane aspekty polityki spójności i rozwoju regionalnego Unii Europejskiej w Polsce w latach 1990-2020 przedstawiono absorbcję środków unijnych w Polsce z uwzględnieniem poszczególnych ram finansowych.
Analizie poddano zastosowanie funduszy pomocowych, przedakcesyjnych, a także strukturalnych. W pracy starano się także wskazać, na ile zaimplementowane zasady rządzenia rozwojem regionalnym, a tym samym wydatkowania i realizacji projektów wpłynęły na kondycję gospodarki i równocześnie na umiejętności beneficjentów.
Starano się w dodatku sprawdzić, czy samorządy nauczyły się, a jeśli tak, to w jakim stopniu, zarządzać unijna polityką regionalną, a tym samym realizować inwestycje często o charakterze wieloletnim. Wyodrębniono liczne konteksty polityczne i ich wpływ na zmiany przepisów prawnych w zakresie pozyskiwania, wydatkowania i realizacji dużych planów inwestycyjnych.
Opisano zmiany mentalnościowe, gospodarcze i technologiczne, jakie zaszły w ciągu tego okresu, kiedy Polska sięgnęła po pierwsze środki unijne. Wydaje się, iż publikacja w sposób całościowy, na ile oczywiście pozwoliły na to źródła, prezentuje meandry polityki regionalnej, a tym samym wskazuje na jej uwarunkowania prawno-polityczne.
Książka Wybrane aspekty polityki spójności i rozwoju regionalnego Unii Europejskiej w Polsce w latach 1990-2020 może być pomocą dla osób zainteresowanych funduszami unijnymi, prawem europejskim, zarządzaniem projektami, w tym dla studentów kierunków: administracja, prawo, politologia, zarządzanie".
Fragment z recenzji prof. Dra hab.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wybrane aspekty polityki spójności i rozwoju regionalnego unii europejskiej w polsce. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.