Konstytucje i Ustawy Generalne pokaźnego Mistrzostwa Polskiego i Litewskiego pod młotkiem Ignacego hr. Potockiego przyjęte i zaprzysiężone w roku 1781 Reprint jedynego na świecie, ocalałego egzemplarza.
Odnalezienie egzemplarza Ustaw drukowanego w języku francuskim i uzupełnionego pisaną odręcznie wersją niemiecką pozwala wypełnić lukę w znajomości dziejów wolnomularstwa polskiego epoki stanisławowskiej.
Oprawiona w czarny półskórek i zieloną oprawę, z wytłaczanym złoconym ornamentem przy krawędziach i sześcioramienną gwiazdą utworzoną z połączenia dwóch trójkątów po środku. Na karcie tytułowej znajduje się symboliczne przedstawienie Świątyni, do której prowadzi siedem poziomów.
Status et Reglemens składają się w części pierwszej z sześciu artykułów, powtarzających The Charge of a Free-Masons z angielskiej konstytucji Jamesa Andersona. Część druga składa się z siedmiu rozdziałów podzielonych na szczegółowe artykuły.
Razem artykułów w tej części jest pięćdziesiąt (w konstytucji angielskiej jest 39). Łącznie więc, z sześcioma artykułami części pierwszej, Ustawy składają się z 56 artykułów, a nie z 55, jak to podaje Wilkoszewski.
Ustawy zostały rozdrukowane prawdopodobnie w Warszawie przez oficynę Piotra Dufoura. O tym, iż prezentowane ustawy znajdowały się w Lożach, świadczy nie tylko stempel na jedynym znanym dziś egzemplarzu, który reprodukujemy, z dodaniem tłumaczenia na język polski,jeszcze wpis do 'Summaryusz papierów złożonych w Archiwum S.
i D. Świątyni Izis' pod Nr 3tio Konstytucje i Ustawy Generalne społeczeństwa podpisane poprzez W Mistrza Ignacego Potockiego dnia 27 Xbra 1781 Ru. O wyjątkowości pozycji decyduje nie tylko reprint Ustaw,także exlibris mężczyzny Załęskiego.
Książka została wydana w nakładzie 600 numerowanych egzemplarzy, od 1 do 600. W sprzedaży znajdują się tylko pozycje od 250 - 300 i od 350 - 600.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Konstytucje i ustawy generalne. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.