Książka ukazuje dzieje NSZZ,,Solidarność" na Pomorzu Zachodnim od chwili narodzin ruchu w okresie sierpniowych strajków 1980 r. Do wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 r. Autor koncentruje się na sprawach lokalnych, nie unikając nawiązań do wydarzeń ogólnokrajowych, których centrum był Gdańsk.
dzięki temu można prześledzić cykl swoistego,,kolonizowania" szczecińskiego regionu przez gdańskie centrum oraz postawić pytanie, czy zjawisko to było korzystne dla dynamiki ruchu, a także jego swoistości.
Autor stawia tezę, iż wydarzenia w Szczecinie, przynajmniej w fazie wstępnej kształtowania się,,Solidarności" strajkowej, miały bardziej dojrzały charakter niżeli wydarzenia w Trójmieście. Wysuwane pod adresem władz komunistycznych żądania były odważniejsze, mniej spętane świadomością ograniczeń wynikających z opresyjnego charakteru systemu.
Organizację strajków cechowała większa skuteczność niż na Wybrzeżu, a przywódcy protestu w całości panowali nad tym, co dzieje się na terenie strajkujących przedsiębiorstw. Robert Kościelny - historyk, mieszka w Szczecinie.
Autor książek i artykułów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych. Napisał m.in. Rzeczpospolitą oskarżanych narodów (2003), Przedmurze chrześcijaństwa (2013), a także Dzieje reformacji w Polsce (2017).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wiosna wolnych Polaków Wersja szczecińska. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.