Obozy pogardy to wstrząsające studium okrucieństwa, w którym opisano losy Polaków zesłanych do obozów pracy na terytorium naszego kraju. Przebywali w nich niepełnoletni, starcy, kobiety w ciąży, matki z niemowlętami... Idea organizowania w Polsce obozów w miejsce hitlerowskich sięga okresu II wojny światowej: w 1944 r. Obóz pracy utworzono w poniemieckim obozie na Majdanku, a w 1945 r. – w Auschwitz, wspólnie z ludnością niemiecką. Tuż po zakończeniu wojny dużo byłych obozów niemieckich zyskało miano obozów karnych. Jednostki NKWD miały nieograniczone uprawnienia do aresztowania potencjalnych przeciwników politycznych; osadzały ich w obozach na Majdanku, w Oświęcimiu, Rembertowie, Mysłowicach…, żeby w końcu część z nich wywieźć w głąb ZSRR. Szacuje się, iż w wyniku tych działań zginęło ponad 100 tys. Ludzi. Obozy te wzorowane były na radzieckich i niemieckich, ogradzano je drutami kolczastymi podłączonymi do prądu. Praca w nich trwała po 12–16 godzin na dobę. Pracowano ponadto w niedzielę. Jednym z elementów represji było „dozowanie" więźniom pożywienia.
W książce ukazano historię systemu represji, o której autor pisze: „Dziś żyje już niewielu ludzi, którzy byli więźniami obozów komunistycznych w Polsce. Kilka tysięcy. Może mniej. Odeszli koleją ludzkiego losu. Z tych, którzy żyją, wielu nie chce opowiadać o tym, co przeszli. Trwa w nich lęk".
Tytuł Obozy pogardy komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956 Autor Mateusz Wyrwich Wydawnictwo Rytm EAN 9788373996663 ISBN 9788373996663 Kategoria Historia\Historia Polski liczba stron 332 Format 14.5x20.5x2.3 cm Rok wydania 2015 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.37 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Obozy pogardy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.