Trudno sobie wyobrazić pejzaż polskiego miasta bez blokowisk.
Ursynów Północny zaprojektowano jako ostatnią gigantyczną inwestycję budowlaną tego typu. Powstał kompletnie z wielkiej płyty, a pierwsi mieszkańcy wprowadzali się do swych M w 1977 roku. Z czasem zazieleniony, ożywiony poprzez działania artystów, animatorów i subkultury młodzieżowe zyskał opinię najmocniej ludzkiej sypialni Warszawy.
Trudno sobie wyobrazić pejzaż polskiego miasta bez blokowisk. Trójmiejska Zaspa, wrocławski Nowy Dwór czy wreszcie warszawskie pasmo Ursynów-Kabaty. Zgodnie z polityką urbanistyczną ówczesnych władz, osiedla miały odciążać centrum aglomeracji, tworzyć odrębne struktury społeczne i zapewniać powierzchnię do życia dla setek tysięcy mieszkańców.
Ursynów Północny zaprojektowano jako ostatnią gigantyczną inwestycję budowlaną tego typu. Powstał kompletnie z obszernej płyty, a pierwsi mieszkańcy wprowadzali się do swych M w 1977 roku. Z czasem zazieleniony, ożywiony poprzez działania artystów, animatorów i subkultury młodzieżowe zyskał opinię najszczególniej ludzkiej sypialni Warszawy.
Lidia Pańków w swoim debiutanckim reportażu Bloki w słońcu prowadzi czytelnika labiryntem ursynowskich uliczek, tłumacząc, co łączy dzielnicę z hasłami architektury modernizmu, dlaczego ursynowscy architekci nie lubili Le Corbusiera i jak udało im się przemycić do projektu idee eksperymentu społecznego czasem graniczącego z futurologią. Autorka kreśli historię dzielnicy, przywołując prywatne opowieści mieszkańców i twórców Ursynowa, ukazując czytelnikowi, jak się na tym blokowisku zgubić i odnaleźć.
Autorzy: Lidia Pańków
Data premiery: 2016-05-11
EAN: 9788380492981
Format: 13,3x21,5 cm
ilość stron: 280
ISBN: 9788380492981
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Czarne
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Bloki w słońcu. mała historia ursynowa północnego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.