Książka stanowi monografię opactwa. Podjęto w niej próbę umieszczenia wszystkich realnych wątków tematycznych składających się na całość klasztornego życia cystersów. Publikacja różni się od prac wcześniejszych, w których autorzy uwagę skupili z reguły na sferze ekonomicznej.
W rozdziale pierwszym ukazano zagadnienia związane z początkiem Zakonu Cystersów, ich pojawieniem się w Polsce, zarysem historii Pomorza, jak także krótką charakterystykę placówek cysterskich w obrębie granic dzisiejszego Pomorza Zachodniego, omówiono także źródła i literaturę tematu.
W rozdziale drugim przedstawiony został cykl fundacji, na który składają się datacja, osoba fundatora, motywy i miejsce fundacji, powiązania filiacyjne, uposażenie i jego rozwój. W kolejnym rozdziale znajdują się dane na temat zespołu klasztornego, tj.
opis budowy klasztoru, wyniki badań archeologiczno-architektonicznych jak również struktura wewnętrzna opactwa. Przedostatni rozdział poświęcono roli cystersów kołbackich na Pomorzu Zachodnim w zakresie życia społeczno-gospodarczego, politycznego, religijnego oraz intelektualno-kulturalnego.
W ostatnim rozdziale przedstawiono kasatę klasztoru. W dodatku książka gromadzi słowniczek ważniejszych terminów, a także galerię dawnych pocztówek prezentujących opactwo. Każdy z rozdziałów wzbogacony jest o ikonografię.
Monografię można uznać jako umiarkowaną apoteozę opactwa kołbackiego. Autor ma nadzieję, iż przybliżone poprzez niego dzieje opactwa cystersów kołbackich, być może dotąd wyrywkowo znane tylko wąskiemu gronu badaczy, dotrą do szerszego gremium Czytelników i sympatyków wspólnoty cysterskiej, a ponadto uzupełnią dotychczasową lukę na półce z monografiami klasztorów tej zakonnej rodziny.
Michał Franiak ('82), historyk, teolog, pedagog, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego (Zakład Historii przeciętniewiecznej); w zainteresowaniach naukowych koncentruje się m.in.
wokół zagadnień religijności jako sfery życia wyjątkowo obszernie reprezentowanej w mediewistycznych źródłach historycznych, w których znajdowały odbicie mentalność i świadomość społeczna; autor dwóch książek, ponad trzydziestu artykułów oraz rozprawy doktorskiej poświęconej treściom religijnym i ideowym w arengach dokumentów Księstwa Gryfitów do 1295 roku.
Tytuł Tygrysy, Sturmgeschutze, Jagdpanthery BR Autor Daniel Koreś Wydawnictwo WAW EAN 9788389802750 ISBN 9788389802750 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 236 Format 240x175 mm Rok wydania 2009 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Tygrysy Sturmgeschütze Jagdpanthery Niemieckie samodzielne pancerne formacje wsparcia 1939 ? 1945. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.