Jedna z najważniejszych książek Martina Bubera, niemieckiego filozofa o żydowskim pochodzeniu, współtwórcy filozofii dialogu. Martin Buber (1878-1965) to żydowski filozof i intelektualista, poliglota. Wybitny badacz judaizmu i chasydyzmu.
Wychowywał się we Lwowie, pod okiem głęboko religijnego dziadka, gdzie uczęszczał do polskiego gimnazjum im. Franciszka Józefa. Następnie wyjechał do Wiednia, potem osiadł w Berlinie, by na końcu zamieszkać w Jerozolimie, gdzie był profesorem Uniwersytetu Hebrajskiego i pierwszym prezydentem Izraelskiej Akademii Nauk.
Jest najszczególniej znany z rozwijania filozofii dialogu, zaprezentowanego w dziele,,Ja i Ty. Punktem odniesienia tej filozofii spotkania jest zawsze relacja z Bogiem. Drugą niezwykłą książką jest pozycja Obrazy dobra i zła.
W niej ukazuje głęboko egzystencjalną koncepcję człowieka napodstawie trzech historii biblijnych - obrazu Adama i Ewy, Kaina i Abla, potopu, a także mitologii perskiej. Buber był orędownikiem dialogu judaizmu z chrześcijaństwem.
Próbuje zbliżać judaistyczną i chrześcijańską koncepcję wiary, a także rozumienie dobra i zła. Dobra, jako celu i ukierunkowanych nań ludzkich uczynków, oraz zła, jako braku dobra.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Obrazy dobra i zła. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.