Bohaterem powieści jest bezimienny polski nauczyciel, noszący żartobliwą ksywę „Inkwizytor", gdyż pasjonuje się magią i czarownictwem oraz sposobami zwalczania diabłów i demonów. Pewnego dnia w szkole, w której pracuje, dochodzi do przejawu aktywności sił nieczystych i podejrzenie pada na uczennicę imieniem Patrycja.
Belfer początkuje prywatne śledztwo: pomiędzy nim a młodocianą czarownicą inicjuje się niebezpieczna gra, z czasem dla nauczyciela coraz bardziej ryzykowna, gdyż samozwańczy inkwizytor nie potrafi się oprzeć rosnącej fascynacji tropioną czcicielką Szatana…Autor zdaje sobie sprawę, że żyjemy w epoce chwiejnej, która lada moment może się przeformować w coś innego.
O to „inne", o zarys przyszłości trwają teraz targi. Aztecki demon Tezcatlipoka chce ostatecznego otumanienia ludzi, w ten sposób podporządkować ich sobie i swym planom. Epoka Szóstego Słońca, która zacznie się pod jego panowaniem, będzie wiodła wprost do piekła na ziemi.
Czytana tak książka Inglota zmienia się w diagnozę cywilizacji.Marek OramusBardzo ciekawie natomiast wypada obraz szkoły współczesnej, zarysowany poprzez Inglota z dużą znajomością rzeczy. Szkoła jawi mu się jako miejsce podjazdowej wojny, gdzie następuje gwałtowny styk mentalnie do się nie przystających cywilizacji.
Jest to wojna psychologiczna na wyniszczenie. Wizja ta, mająca dużo wspólnego z rzeczywistością, jest potężną stroną „Inquisitora".Jacek SobotaJacek Inglot – pisarz, publicysta, redaktor, pedagog. Autor powieści „Inquisitor", „Quietus" (nominowany za nie do nagrody im.
Janusza A. Zajdla), „Eri i smok", „Porwanie sabinek", „Wypędzony", a także zbiorów opowiadań „Bohaterowie do wynajęcia" (wspólnie z Andrzejem Drzewińskim) i „Sodomion". Za powieść-dyptyk „Polska 2.0", przedstawiająca alternatywne wizje Polski przyszłości, został nagrodzony metalicznym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im.
Jerzego Żuławskiego. W 2018 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie #Wolność – czytaj dalej, w kategorii powieść historyczna dla dzieci i młodzieży w wieku 15-18 lat, za utwór „Operacja Komendant. Misja w czasie".
Publikował opowiadania i teksty publicystyczne w „Feniksie", „Nowej Fantastyce", „SFinksie" i „Playboyu". Jako autor nie ogranicza się do jednej konwencji literackiej. Pisze jednocześnie hard SF, jak i fantasy, horror czy historię alternatywną, poprawnie sobie radzi też w mainstreamie, wytwarzając powieści sensacyjne i historyczne.Maciej Parowski w swej książce-leksykonie autorów „Wasz cyrk, moje małpy" napisał o Inglocie: Jego twórczość literacką znamionuje pewne rozdarcie.
Kibicuje Inglot kulturze wysokiej; nie cierpi amerykanizacji, tandety, upadku gustów zbiorowych, a w latach 80. Był kojarzony z grupą literacką Kareta Wrocławski, preferującą prostą rozrywkę. Pasjonuje go ścieranie się humanistycznych impulsów, ale ciągnie ku pulpie.
W wyniku tego rozdarcia wraca w jego prozie figura diabła-kusiciela i fluktuuje charakter kulturowych proroctw (od pesymizmu do nadziei). Tytuł Inquisitor. Zemsta Tezcatlipoki i inne opowieści Mitologie.
Tom 1 Autor Jacek Inglot Wydawnictwo OdeSFa EAN 9788396241276 ISBN 9788396241276 Kategoria Literatura\Fantastyka ilość stron 504 Format 12.6x20x3.5 cm Rok wydania 2022 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.464 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Inqusitor. zemsta tezcatlipoki oraz inne opowieści. mitologie. tom 1. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.