POZIOM A1, A2 A co to takiego$91 Obrazkowy słownik języka polskiego adresowany jest równocześnie do tych, którzy naukę rozpoczynają, jak i do tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją znajomość polskiego słownictwa bądź utrwalić już poznane słowa.
Wszystkie artykuły hasłowe Słownika, zdefiniowane są przy pomocy barwnych tablic i obrazków. Dzięki zaimplementowaniu takiej techniki osiągalne było uniknięcie wielu kłopotów związanych z definiowaniem pojęć podstawowych, które stanowią stanowczy korpus słownika.
Obrazkowy słownik języka polskiego ukazuje znaczenie około 2000 jednostek leksykalnych. Najliczniej zilustrowane zostały rzeczowniki, ale reprezentowane są także czasowniki, przymiotniki oraz zaimki.
Udział poszczególnych części mowy w materiale leksykalnym Słownika można uzasadnić ich udziałem w zasobie słów, którymi posługuje się przeciętny użytkownik języka polskiego (wg badań M. Zarębiny rzeczowniki stanowią około 50% tego zasobu, podczas gdy czasowniki i przymiotniki, to trafnie około 22% i 18%).
Materiał leksykalny słownika został przedstawiony w 32 polach tematycznych, których zakres przypasowano do potrzeb przyszłych użytkowników. Uznano bowiem, że grupowanie i prezentacja materiału leksykalnego słownika w polach tematycznych będzie bardziej trafna aniżeli prezentacja wyrazów w porządku alfabetycznym, ponieważ słowa będą występować w naturalnym dla nich kontekście, co wyraźnie ułatwi ich identyfikację i zapamiętanie.
Każde pole tematyczne to, w zależności od rozmiarów pola, jedna lub więcej tablic. W sekcji gramatycznej (tablice 33-36) zamiast tablic wykorzystane zostały pojedyncze obrazki. Każdy definiowany komponent planszy czy też pojedynczy obrazek opatrzony jest numerem.
Numerowi temu odpowiada wyraz znajdujący się na sąsiedniej stronie. Na końcu słownika zamieszczony został indeks alfabetyczny wszelkich jednostek leksykalnych definiowanych poprzez słownik, wraz z informacją, na której tablicy (lub tablicach) dana jednostka została zilustrowana.
Wszystkie artykuły hasłowe indeksu zawierają informację, do jakiej części mowy dany wyraz należy. Formą hasłową rzeczownika jest mianownik liczby pojedynczej. Po formie hasłowej słownik podaje oznaczenie typu rzeczownika, a następnie pełne formy dopełniacza i miejscownika liczby pojedynczej.
W wypadku rzeczowników męskoosobowych słownik w dodatku podaje mianownik liczby mnogiej. Pilotażowe badania błędów popełnianych poprzez obcokrajowców uczących się polskiego pokazały, że to właśnie te przypadki są dla nich najtrudniejsze.
Główną postacią hasłową czasownika jest bezokolicznik. Słownik ilustracjami definiuje znaczenie podstawowe czasowników niedokonanych. W indeksie natomiast znaleźć można ich dokonane odpowiedniki. Przymiotnik przekazany został w mianowniku liczby pojedynczej rodzaju męskiego wraz z formą stopnia wyższego.
Obrazkowy słownik języka polskiego to idealna pomoc wizualna do nauczania języka polskiego. Może on także być ergonomiczny w życiu rutynowym i {pomocn|przydatn)y nie tylko dla uczących się języka, ale także dla zagranicznych turystów podróżujących po Polsce, tym bardziej, że zamieszczony na końcu Słownika indeks alfabetyczny zawiera także odpowiedniki polskich słów w językach: angielskim, francuskim i niemieckim.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla A co to takiego? obrazkowy słownik języka polskiego (a1, a2). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.