Niniejszy zbiór stanowi owoc przemyśleń referentów Konferencji naukowej z 19.5.2019 r., która odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UW. Artykuły zostały jednak przygotowane już po wejściu w życie i po pewnym czasie obowiązywania ustawy z 4.7.2019 r.
Nie jest to zatem jedynie zbiór referatów tam wygłoszonych, ale pogłębiona refleksja nad dokonanymi zmianami ustawodawczymi i pierwszymi doświadczeniami funkcjonalnymi przy uwzględnieniu przewidywanych skutków noweli.
Zamiarem autorów było przedstawienie w sposób przekrojowy dokonanych zmian i ich ocena z punktu widzenia postawionego w tytule tego zbioru pytania, czy nowelizacja z 4.7.2019 r. Może być uwielbiana za reformę KPC, czy też za kolejną nowelizację Kodeksu.
Tematyka zbioru jest przeróżna, tak jak rozmaity zakres ma ustawa z 4.7.2019 r. Dobór tematów jest jednak stosunkowo spory, umożlwiający spojrzenie na nowelizację z szerszej perspektywy. Czytelnik wyszuka w nim zatem równocześnie rozważania o definicji nadużycia prawa procesowego i potrzebie jej wprowadzenia, posiedzeniu przygotowawczym i planie rozprawy, kwestii gromadzenia materiału procesowego po nowelizacji, zmian w postępowaniu dowodowym, a także w zakresie obowiązywania zasady jawności, czy nowym progresywnaniu w sprawach gospodarczych i zmianach w postępowaniu uproszczonym.
Ze wstępu dr. Hab. Piotra Rylskiego Poszczególni autorzy skupili się na niektórych z kluczowych części zmian wprowadzonych ustawą z 4.7.2019 r., obejmujących takie zagadnienia jak nadużycie prawa procesowego, zasada jawności nowoczesnania cywilnego, posiedzenie przygotowawcze i plan rozprawy, koncentracja materiału procesowego, nowe rozwiązania prawa i progresywnania dowodowego, reaktywacja nowoczesnania odrębnego w sprawach gospodarczych i modyfikacje nowoczesnania uproszczonego.
Taki wybór zagadnień prawidłowo obrazuje tytułowy dylemat - czy mamy do czynienia z przemyślaną reformą prawa innowacyjnania cywilnego, czy również z kolejną jego nowelizacją, stanowiącą jedynie zestawienie mniej lub bardziej potrzebnych lub udanych cząstkowych zmian.
- Z recenzji prof. Dr. Hab. Karola Weitza...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Leksykon prawa rodzinnego i opiekuńczego 100 podstawowych pojęć. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.