Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej to naukowo opracowany, zapisany w słowie świat kultury duchowej i materialnej Podhala. To obszerne dzieło, będące wypełnieniem postulatu Związku Podhalan sprzed ponad stu lat stanowi wartość nie tylko dla samej społeczności Podhala, lecz szerzej - dla wielu Polaków spoza tego regionu, dla nauki i kultury polskiej.
Całość będzie składać się z 12 tomów. W Leksykonie odszuka się ponad 50 tys. Haseł, przeszło 3 tys. Zdjęć, bogata ilustracja tekstowa haseł i niemało cytatów zapisanych uproszczoną, ustandaryzowaną ortografią gwarową.
Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej Józefa Kąsia winien się znaleźć w bibliotece każdego miłośnika Podhala, każdego miłośnika gwary podhalańskiej i klasycznej kultury góralskiej. Sięgnąć po leksykon powinni z reguły sami mieszkańcy regionu, dla których na pewno stanie się nieocenionym źródłem wiedzy o tradycyjnym świecie góralszczyzny nie tylko dzięki sporym oryginalnym wypowiedziom w gwarze,także dzięki kilku tysiącom fotografii dokumentujących przyrodę i bogatą kulturę Podhala, która na skutek zmian cywilizacyjnych, staje się coraz mniej znana młodemu pokoleniu.
Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej to jeszcze słownik współczesnej mowy góralskiej, nie jedynie historycznej, dzięki temu stanowi on cenny dokument jednocześnie językowo-kulturowej przeszłości, jak i teraźniejszości, ważny dla obecnych i przyszłych pokoleń.
To leksykon, który odzwierciedla mentalność górali, ich system wartości, oparty na religii, ciężkiej pracy, poczucie humoru, przywiązanie do tradycji itp. To słownik bogaty w przysłowia, porzekadła, opisy zwyczajów, wierzeń ludowych, praktyk magicznych.
To słownik przystępny dzięki jasnemu, krystalicznemu sposobowi opracowania i zapisowi zgodnemu z regułami ortograficznymi polszczyzny. Mogą z niego więc luźno korzystać nie tylko naukowcy, dialektolodzy, lecz wszyscy zainteresowani gwarą i kulturą podhalańską.
- prof. Dr hab. Halina Karaś, Uniwersytet Warszawski Prof. Dr hab. Józef Kąś - pracownik naukowy w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ. Problematyka jego badań naukowych koncentruje się wokół przeobrażeń współczesnych gwar ludowych, a także leksykologii i leksykografii.
Autor wielu książek poświęconych gwarze.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej tom 4 - józef kąś. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.