Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu? Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, iż agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy chcieli iść na wojnę Wschodu z liberalnym Zachodem.
Co wobec tak radykalnej zmiany może konserwatyzm? Jak żyć wartościami od dawna zakorzenionymi w polskiej kulturze, lecz tak, by nadążyć za współczesnymi wyzwaniami? I czy Polacy mają jeszcze do odegrania jakąś szczególną rolę na Starym Kontynencie? Tomasz Terlikowski odpowiada na te pytania, sięgając po teksty tradycyjne i świeże, osadzone w polskim kontekście kulturowym i politycznym.
Omija rafy populizmu i tłumaczy, jak przezwyciężyć problemy spowodowane poprzez wieloetniczość społeczeństw i hegemonię mediów społecznościowych. Oto nowa panorama konserwatyzmu! Tomasz P. Terlikowski – dziennikarz, filozof, autor wielu książek, ostatnio: Jasna Góra.
Duchowa biografia Polskiczy Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę. Tomasz Terlikowski przedstawia konserwatyzm jako stanowisko mieszczące się między fantazją o możliwości przekroczenia wszystkich ograniczeń ludzkiej natury a fatalistycznym przekonaniem, że każda zmiana to zagrożenie, któremu należy się przeciwstawić.
Odświeżająca i nieprzeciętnie napisana książka, wyjątkowo konieczna w epoce prawicowych i lewicowych radykalizmów. Tomasz Stawiszyński twórca podcastu Skądinąd, autor bestsellerowych książek Autor przez lata nosił przypiętą niesłusznie łatkę „katotaliba".
Dziś już wiemy, iż ten stanowczo płodny pisarz i publicysta jest oryginalnym, a zwykle odważnym intelektualistą zmagającym się z najtrudniejszymi wyzwaniami naszych czasów. Ta książka jest tego dowodem.
Bogusław Chrabota redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" niewiele który sposób myślenia podlega dziś tak głębokim i fundamentalnym zmianom, jak konserwatyzm. Głębokie zmiany społeczne i ekonomiczne, globalizacja, a wreszcie także wojna w Ukrainie - wszystkie te czynniki wpływają na jego kryzys.
Czy będzie to kryzys w znaczeniu wypalania się i zaniku? Czy też szansa na ponowne zdefiniowanie? Tomasz Terlikowski pisze o tym w tej nieprzeciętnie skomponowanej i zajmującej książce. Pasjonująca lektura – serdecznie polecam.
Karolina Wigura tygodnik KultruraLiberalna.pl Tomasz Terlikowski rozprawia się ze złudzeniami, ślepymi uliczkami rozwoju myśli konserwatywnej, takimi jak słabość do Putina, populizmu, nacjonalizmu, niechęci do imigrantów czy instrumentalizowania religii.
Choć zabrzmi to paradoksalnie, konserwatyzm, który proponuje nam autor, jest sposobem radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości, a nie ucieczką przed nimi w marzenia o przeszłości. Michał Szułdrzyński szef magazynu "Plus Minus"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy, 5A8AC064EB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.