Tematem tej niezwykłej książki są fundamentalne prawdy wiary chrześcijańskiej ukazane w kontekście duchowej biografii jednego z najpopularniejszych pisarzy i intelektualistów XX w.: C.S. Lewisa. Proces przemiany autora „Opowieści z Narnii" z pozycji ateisty w głęboko wierzącego chrześcijanina Alister E.
McGrath opisał bardzo szczegółowo, dokumentując go źródłowo poprzez powołanie się na liczne listy i publikacje Lewisa. Autor wyszedł od analizy jego myśli i jej źródeł, żeby w ośmiu esejach składających się na książkę poruszyć m.in.
problem sensu świata i ludzkiego bytu, zbadać znaczenie „mitu" we współczesnej kulturze i religii, a także rozważyć, czy Lewis zasługuje na miano fachowego teologa, oraz wyjaśnić jego popularny „argument z oczekiwań" przemawiający za faktem istnienia Boga i Jego relacji z człowiekiem.
Ta praca dowodzi,dostępne w formie i głębokie pod względem treści myśli Lewisa nic nie straciły ze swojej intelektualnej świeżości, pomimo upływu kilkudziesięciu lat od ich powstania, i do teraz stanowią natchnienie dla wielu do refleksji nad wielkimi pytaniami o sens życia, wiarę i Boga.
Alister E. McGrath w książce „Intelektualny świat C.S. Lewisa" przyjaznym okiem spogląda na osiem zróżnicowanych obszarów zainteresowań Lewisa, od analiz jego autobiografii do odpowiedzi na pytanie, czy Lewis był teologiem.
Zaprezentowane eseje zostały napisane w przystępny sposób, co niewątpliwie nawiązuje do apologetycznej twórczości Lewisa, która była znana i renomowana nie tylko przez osoby z kręgów akademickich. Dr hab.
Sławomir Leciejewski, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Te eseje, wnikliwe i skłaniające do namysłu, pozwalają uchwycić intelektualny świat C.S. Lewisa na tle szerszego kontekstu. McGrath jest szczegółowo zaznajomiony z twórczością Lewisa i przychylnym,też krytycznym okiem spogląda na zagadnienia związane z jego pracami, które do tej pory skupiły na sobie zaskakująco niewiele uwagi.
ukazuje związki Lewisa z przeróżnymi nurtami i szkołami, dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej go zrozumieć. Postać, jaka się tu wyłania, jest bardziej ciekawa i ważna pod względem teologicznym od tej, jaką możemy spotkać we wszelkich wcześniejszych opracowaniach tego typu.
Michael Ward, Uniwersytet Oksfordzki Na tle mnóstwa opublikowanych ostatnio prac na temat C.S. Lewisa niniejszy tom wyróżnia się jako kluczowy. Powinien się z nim zaznajomić każdy: czy to zawodowy badacz, czy osoba zaliczająca się do szerokiego grona odbiorców.
Autor dzieli z Lewisem to samo uczucie wobec »dużej tradycji« literatury i teologii zachodniej i objawia podobny do Lewisa talent w korzystaniu z niej, poprzez co po raz pierwszy Lewis został poprawnie uchwycony we właściwym dla niego kontekście.
[…] Mamy tu do czynienia ze zbiorem błyskotliwych esejów, rozświetlających sprawę źródeł myśli Lewisa, ułatwiających nam uchwycenie »pełnego obrazu« w którym łączą się mit, metafora, pamięć, realizm, religijne pragnienie, umysłowość anglikańska i dynamika świata akademickiego.
Podejmując te tematy, to wyjątkowe studium łączy ze sobą rozum i wyobraźnię w sposób, w jaki robił to sam Lewis. Jednakowo jak prace Lewisa, także to opracowanie znamionują zarówno wysoki poziom erudycji, jak i dostępność dla szerokiego grona odbiorców.
Paul Fiddes, Profesor Teologii Systematycznej na Uniwersytecie Oksfordzkim To ważne, świeże studium nad Lewisem przedstawia go na tle intelektualnego świata czasów jemu współczesnych, a poprzez to pomaga w pełnym uchwyceniu szczególnej wartości jego dorobku jako uczonego, człowieka sztuki i apologety.
W linii esejów, opartych na wnikliwych badaniach oraz napisanych w standardowy dla Alistera E. McGratha przystępny sposób, ukazuje on, na ile Lewis był wytworem swych czasów i dlaczego wciąż jest dla nas tak samo ważny.
W niniejszej książce mamy do czynienia z wnikliwym studium na temat jednego z najważniejszych głosów chrześcijaństwa XX wieku. Trevor Hart, Uniwersytet St Andrews Alister E. McGrath Urodzony w Belfaście brytyjski profesor nauk ścisłych i teologii, wykładowca na wielu prestiżowych uczelniach, jak King’s College, i autor kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych.
Z czasem przeniósł swoje zainteresowania badawcze z nauk ścisłych w kierunku teologii chrześcijańskiej, na temat której napisał dużo modnych podręczników akademickich. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje autorytatywna biografia autora „Opowieści z Narnii – C.S.
Lewis: A Life". Alister E. McGrath, podobnie jak bohater jego książki, ma za sobą doświadczenie ateizmu. Prawdopodobnie z tego powodu jest stanowczo zainteresowany badaniami zależności pomiędzy wiarą a nauką i dyskursem z głównymi argumentami ateistycznymi.
aktualnie jest zatrudniony na stanowisku profesora badań nad nauką i religią na Uniwersytecie Oksfordzkim. C. S. Lewis. Rozum i Wiara „Wierzę w chrześcijaństwo równie jak we wschodzące słońce - nie tylko dlatego, iż je widzę, ale także dlatego, iż dzięki niemu widzę wszystko inne." (C.S.
Lewis) kolekcja wydawnicza „C. S. Lewis. Rozum i Wiara" to zbiór publikacji dotyczących twórczości i życia Clive’a Staplesa Lewisa, uznawanego za największego współczesnego chrześcijańskiego apologetę.
przedstawia intelektualne walory teizmu, a także argumentację na rzecz tezy o racjonalności przekonań teistycznych, a w szczególności chrześcijaństwa. Choć Lewis zmarł w roku 1963, jego twórczość jest wciąż aktualna.
Do jego argumentów i analiz dotyczących moralności oraz społeczeństwa wciąż odwołują się zawodowi filozofowie i teologowie, a także liczni przedstawiciele obu stron filozoficzno-teologicznego sporu ateizmu z teizmem.
Na język polski zostało już przełożone dużo prac C.S. Lewisa, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wciąż jednak brakuje opracowań biograficznych i krytycznych oraz pogłębionych analiz jego poglądów.
kolekcja „C. S. Lewis. Rozum i Wiara" ma wypełnić tę lukę. Publikowane w niej teksty odznaczają się naukową wnikliwością, a jednocześnie są dostępne dla szerokiego grona czytelników, tak jak twórczość samego C.S.
Lewisa, który przekonywał, iż dzięki chrześcijaństwu wszystko inne nabiera sensu.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Intelektualny świat c.s. lewisa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.