Drucki-Lubecki – „Polsce potrzeba bogactwa dla utrzymania niepodległości" Nowa biografia reformatora polskiej gospodarki Jest to pierwszy tom z nowej serii „Wielcy Niedoceniani". Na pierwsze dekady XIX wieku patrzymy w głównej mierze przez pryzmat wojen napoleońskich i powstania listopadowego.
Ale czasy Królestwa Kongresowego to także ważny okres w dziejach polskiej gospodarki. Ta zaś związana jest nierozerwalnie z postacią Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki budowniczy polskiej gospodarki Mariusz Głuszko przedstawia, iż ten reformator gospodarki polskiej zasługuje na wdzięczną pamięć rodaków.
Umocnił krajową walutę, uzdrowił handel zagraniczny, zainicjował mnóstwo ważnych inwestycji. Szedł inną drogą niż większość jego współczesnych. Klucz do narodowej samodzielności widział nie w skazanej z góry na niepowodzenie walce zbrojnej z Rosją, lecz w budowie podstaw innowacyjnej gospodarki i zdrowego pieniądza.
Mówił, że „Polsce potrzeba bogactwa dla utrzymania niepodległości". Książka Mariusza Głuszki w jasny i atrakcyjny sposób przypomina postać w narodowej historiografii niesłusznie spychaną na drugi plan.
Mariusz Głuszko, historyk, doktor nauk humanistycznych. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego książki i artykuły koncentrują się na historii XIX i XX wieku, a także na historii regionalnej (Bieszczady).
Jego najważniejsze książki to m.in. Walka konserwatystów krakowskich z demokratami na łamach ich organów prasowych w okresie 1867–1895, Stańczycy wobec rozwoju ideologii socjalistycznej w Galicji 1870–1893, Bieszczady z historią i legendą w tle, Polska wobec rozpadu ZSRR w 1991 roku, Edward Gierek.
Szkic do portretu PRL oraz Piotr Jaroszewicz 1909–1992.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki i cud gospodarczy Królestwa Polskiego - Tylko w Legimi możesz przeczytać ten tytuł przez 7 dni za darmo., AZ#53618FD4EB/DL-ebwm/epub. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.