„Moje życie jest jak poruszanie się po labiryncie. Jest tyle składników, tyle zmiennych – takich śrubek, które w każdej chwili mogą się odkręcić i wypaść. Człowiek cały czas jest skupiony i rozgląda się po tym labiryncie i ciągle sprawdza, czy wszystkie te śrubki są podokręcane.
Bo jak któraś wypadnie, to może się stać coś złego. Zacznie się hejt. Pogarda. Zupełnie niedawno zacząłem posiadać problemy z kośćmi. Poszedłem do korzystnej warszawskiej poradni osteoporozy. Wchodzę do lekarza.
W gabinecie na ścianie święty obrazek, na biurku krzyżyk… I znów to samo pytanie o leki. I znów moja odpowiedź. Gdy ten lekarz usłyszał moją historię, samoczynnie zaczął do mnie mówić: proszę pani… Pan doktor powołał się na klauzulę sumienia.
(…) Założył kartę pacjenta i w rubryce „płeć" wpisał: kobieta. Imię wpisał męskie. A płeć żeńską. Twierdził, że inaczej nie może. Iż sumienie i wiara nie pozwalają mu patrzeć na mnie inaczej. A dodam, że patrzył z pogardą.
I poczuciem wyższości". Są w zróżnicowanym wieku, mają odmienne zainteresowania, wykształcenie, pracują w najróżniejszych zawodach, studiują. A jednak łączy ich mnóstwo – są transpłciowi. Stale towarzyszy im lęk, samotność, poczucie zagubienia.
Cierpią na depresje, a nierzadko podejmują próby samobójcze. Boli ich brak tolerancji i zrozumienia w społeczeństwie. A pragną tak mało: żyć normalnie. Oto poruszający zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, przełamujący tabu i otwierający oczy na zapotrzebowania drugiego człowieka.
Piotr Jacoń – dziennikarz TVN 24. Autor m.in. Reportażu o rodzicach osób transpłciowych „Wszystko o moim dziecku". Pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i w „Dzienniku Bałtyckim". Mieszka w Gdyni.
Jest ojcem dwóch córek: Heleny i Wiktorii.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla My, trans, AZ#4C92433EEB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.