Nowa książka dla tych, którzy odnaleźli wsparcie w Dogadać się z dzieckiem albo szukają sposobów na bardziej harmonijne porozumienie ze swoim nastolatkiem albo nastolatką. Kolejne pokolenie młodych ludzi przechodzi ze świata dzieci do świata dorosłych.
To trudna droga zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców, którzy im towarzyszymy. Chcemy cię zaprosić do podróży, która jest towarzyszeniem młodemu człowiekowi w jego odkrywaniu swojej wolności, godności i wartości.
Świat młodych osób wyłania się z różnorakości oczekiwań, , a także samodzielnego budowania Ja, które osiągalne jest wtedy, gdy dziecko ma wsparcie w silnym, rozumiejącym, akceptującym i towarzyszącym mu w tej drodze dorosłym.
Nastolatek jak niedużo kto potrzebuje empatycznego i cierpliwego towarzysza. Dlatego w każdym rozdziale wskazujemy, jak rodzic może zadbać o siebie, żeby znajdować w sobie siłę, empatię i wyrozumiałość w tej kilkuletniej, pełnej wyzwań przygodzie.
W oczywisty sposób rodzice chcą dać swym dzieciom wszystko, co najkorzystniejsze, zadbać o ich przyszłość, wyposażyć w potrzebne kompetencje, wiedzę, zapewnić bezpieczeństwo i korzystne życie. Aktualnie, w dobie prędkich przemian społecznych i technicznych oraz na skutek czego najróżniejszych czynników, na przykład zmian klimatycznych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do jakiej przyszłości wychowujemy swoje dzieci.
Powstają nowe zawody, a inne odchodzą w zapomnienie. Coraz trudniej jest określić, co tak naprawdę będzie potrzebne i pomocne nastolatkom w dorosłości. Dlatego prawidłowym pomysłem jest położenie nacisku na pewne uniwersalne kompetencje.
Przyszli dorośli wychowani w przestrzeni wzajemnego szacunku i otwartości na rozmowy o tym, co czują i czego potrzebują, doświadczający jak najczęściej bezpiecznego stylu budowania więzi, mający poczucie, że są ważni, że ich głos i zapotrzebowania posiadają znaczenie, wejdą w dorosłość ze jednostajnymi fundamentami – pewnością siebie, znajomością siebie, umiejętnością rozwijania świadomości innych, zarządzania sobą i zarządzania relacjami.
Okres dorastania to czas eksperymentów życiowych, sprawdzania, przyglądania się, kształtowania się nowego człowieka. Darem, który możemy dać na ten czas naszym nastolatkom, jest przejrzystość naszych wartości, mówienie o tym, co dla nas i dla nich jest ważne, dialog i szukanie rozwiązań dbających o obie strony.
Dlatego podkreślamy wagę komunikacji, która daje szansę na porozumienie z nastolatkiem. W każdym rozdziale pokazujemy realne do wdrożenia sposoby reagowania i rozmawiania, być może inne niż te, które znałeś/aś do tej pory.
Jest to komunikacja oparta na Porozumieniu bez Przemocy i to właśnie porozumienie jest w niej kluczem. Chcemy zaprosić cię do tego, by w towarzyszeniu nastolatkowi każdego dnia zwracać uwagę na siebie w relacji z nim i na niego w jego trudzie relacji z samym sobą.
Wierzymy, a doświadczenie wielu lat pracy to potwierdza, iż to rozumienie siebie nawzajem pozwala dojrzewać obu stronom do budowania satysfakcjonującej więzi opartej na szacunku, bliskości i akceptacji.
Zależy nam na dialogu, w którym młody człowiek jest uwzględniany w swej jednostkowości i wyłaniającej się z dzieciństwa tożsamości. Jesteśmy przekonane,obecnie nastolatki wyjątkowo potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie mogą odetchnąć, doświadczać bezpieczeństwa i akceptacji, żeby w tych warunkach móc wzrastać.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dogadać się z nastolatkiem. dojrzałość i szacunek w relacji. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.