W 1908 roku w krakowskiej pracowni Wojciech Kossak zaczął malować portret Zofii z Lewentalów, żony Ferdynanda Hoesicka – literata i wydawcy. Historia jednego z najgłośniejszych i najdłuższych romansów artysty jest punktem wyjścia opowieści intrygującej i pełnej namiętności, snutej na tle niespokojnego czasu przełomu wieków. Stary świat się kończył. Jedni popełniali samobójstwa, inni szukali nowych podniet. Na scenie pojawiają się zamiłowani w historii Kossakowie, rodzina Lewentalów – zasymilowanych Żydów, i spolonizowani Niemcy – Hoesickowie. W tle zaś Sienkiewicz, Zapolska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Dagny Przybyszewska, Reymont, Wyspiański, Axentowicz. Poznajemy ich od strony, której nam w szkole nie odsłaniano. Słabostki i małości bohaterów nie odbierają im znaczenia, jakie odegrali w naszej historii.
„Ta książka przypomina popularne dziś rekonstrukcje starych taśm filmowych. Zachowując autentyczność, nabierają one ciała, zmysłów, ostrości, odcieni, czasem dźwięków. Znika bariera czasu. Podobnie rzecz ma się z » Tangiem «.
Bohaterowie są jak najmocniej prawdziwi, historia utkana jest z listów, wspomnień, nieznanych prób literackich. Bezpruderyjnych, namiętnych, szalonych, jak ich życie. Bo takie to były czasy. »Tango« początkuje się tam, gdzie głównie kończą opracowania historyków i badaczy epoki”.
Piotr Legutko
„Czarowna i bezpruderyjna powieść, a w niej nieznane fakty z życia Wojciecha Kossaka i małżeństwa Hoesicków w kipiącej namiętnością » zagorsetowanej « epoce fin de siècle’u. Podglądamy ich w sposób zabawny, czasem pikantny, lecz z wyczuciem smaku i stylu. Czyta się nadzwyczajnie. Gorąco polecam”.
Marzena Trybała
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kossakowie. tango. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.