Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, zwane Archiwum Ringelbluma, jest oryginalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw Zagłady Żydów. Składające się na nie materiały od początku stworzono i zbierano według ścisłych zasad metodologicznych, w co zaangażowany był kierowany przez Emanuela Ringelbluma zespół fachowców-dokumentalistów, a także ludzi nauki, literatury, kultury i społeczników. W żadnym skupisku żydowskim egzystującym pod niemieckim terrorem nie podjęto podobnej inicjatywy na tak wielką skalę. Archiwum Ringelbluma powstało w getcie warszawskim, ale z jego kart wyłania się panoramiczny obraz losu ludności żydowskiej w czasie Zagłady. Materiały tam skatalogowane są czymś więcej niżeli tylko źródłem historycznym – są świadectwem rozumianym w kategoriach moralnych i egzystencjalnych, manifestacją ludzkiej podmiotowości. To nieodparta potrzeba dawania świadectwa była wyzwaniem, które twórcy Archiwum podjęli bez wahania. Niniejszy tom gromadzi dobór tekstów na najróżniejszy sposób ujawniających powinność świadczenia, przy czym ich cechą wspólną – poza warstwą informacyjną i faktograficzną – jest szeroko pojęta literackość. Autorzy antologii prezentują wielorakie formy ekspresji doświadczenia Zagłady: od poezji i prozy, poprzez dzienniki, zapiski autobiograficzne, rozważania religijne, po relacje i listy.
Tytuł Archiwum Ringelbluma. Antologia Autorzy Jacek Leociak, Marta Janczewska Język polski Wydawnictwo Ossolineum ISBN 978-83-66267-35-0 Rok wydania 2020 liczba stron 1046 Format mobi, epub
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Biblioteka narodowa. archiwum ringelbluma. antologia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.