Porozmawiaj z nimi”. „Pogadajcie”. „Musisz im powiedzieć”. Pewnie wszyscy to słyszeliśmy – czy była to rada, której nam udzielano, czy też nasz własny wewnętrzny głos. Ta rada jest zawsze dobra, jednak czasami rozmowa jest nieprzystępna. Po prostu nie potrafmy znaleźć adekwatnych słów. Albo dajemy z siebie wszystko, ale rozmówca wpada w złość lub ucieka się do reakcji obronnych i nasze korzystne chęci idą na marne. Może wydaje się nam, że przekazaliśmy swój punkt widzenia, lecz okazuje się, iż nikt nie słuchał. A może to my nie słuchaliśmy? Jak układałoby się życie, gdybyśmy czuli się rozumiani – poprzez rodzinę, współpracowników, przyjaciół, choćby poprzez tych, z którymi się nie zgadzamy – i to byłoby nasze normalne, codzienne doświadczenie?
W tej książce czytelnik wynajdzie omówienie wyników najnowszych badań neuronauki oraz mądrości starożytnych myślicieli oraz refleksje samego autora, który dzieli się własnym doświadczeniem związanym z pomaganiem rodzinom w przejściu poprzez najtrudniejsze rozmowy. Publikacja poddaje analizie to, dlaczego tak łatwo się zamykamy, a przez kolekcję ćwiczeń-przemyśleń wskazuje, w jaki sposób możemy na nowo odkryć potęgę rozmowy.
Ian A. Marsh od ponad 40 lat pracuje z osobami prowadzącymi rodzinne producenta – najpierw jako doradca i pełnomocnik sądowy, następnie jako powiernik, wreszcie jako mediator i zaufana osoba pomagająca firmom osiągać cele. W tym czasie zaczął poszukiwać odpowiedzi na pytanie, dlaczego inteligentni, wykształceni ludzie, kierujący się korzystnymi intencjami i dodatkowo kochający się nawzajem, niejednokrotnie z takim trudem rozmawiają o sprawach, które mają dla nich największe znaczenie. Obserwacje te skłoniły Iana do refleksji, co to oznacza dla reszty z nas.
teraz Ian pisze i daje wykłady o potrzebie wydajnego komunikowania się twarzą w twarz. Taka umiejętność jest konieczna nie tylko do tego, żeby nas usłyszano, ale także dla naszego prawidłowego samopoczucia. Stanowi w dodatku kluczowe narzędzie do budowania spójnych społeczności w coraz bardziej spolaryzowanym świecie. Ian uczy również mówienia i słuchania, a także umiejętności tworzenia wspólnoty.
Ian jest autorem książki Skoro tak należycie jest rozmawiać, to czemu tak trudno? Zawarł w niej najnowsze ustalenia z zakresu neuronauki, mądrości starożytnych myślicieli, a także doświadczenia zdobyte we własnej praktyce.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Skoro tak dobrze jest rozmawiać, to czemu tak trudno? odkrywanie potęgi rozmowy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.