Wygrywał dużo ważnych wyścigów. Ten najważniejszy rozpoczął się właśnie teraz
Wypadek: uderzenie twarzą w asfalt. Połamane wszystkie kości twarzy, uszkodzony rdzeń, połamane kręgi, paraliż wszelkich kończyn. Operacja – pierwsza, druga, trzecia. Wszystko to działo się w mgnieniu oka. Rehabilitacja i powrót do skuteczności zajmą nie miesiące, a lata.
Ryszard Szurkowski był jednym z największych sportowców PRL-u. Setki tysięcy Polaków stawały na trasie Wyścigu Pokoju, żeby zobaczyć mistrza. Tłumy gromadziły się przed telewizorami, by oglądać jego triumfy, a rywalizacja ze Stanisławem Szozdą i innymi kolarzami rozpalała umysły młodych chłopców, do późna grających w kapsle na każdym podwórku.
Po dramatycznym wypadku z czerwca 2018 roku król szos stanął przed największym wyzwaniem w swym życiu. W tej autobiografii opowiada o okolicznościach wypadku i żmudnej walce o powrót do zdrowia, a gwiazdy sportu wspominają jego wielką karierę. Wszystko po to, żeby pomóc mistrzowi zwyciężyć raz jeszcze – w najważniejszym z jego wyścigów.
kupując książkę „Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia”, wspierasz rehabilitację mistrza. Część dochodu ze sprzedaży zostanie podana na jego dalsze leczenie. Bezpośrednich wpłat można też dokonywać na konto fundacji Lions Club z dopiskiem „Na leczenie Ryszarda Szurkowskiego”.
Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990
Nr konta: 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759
***
Rysiek był zawodnikiem niebywale rozsądnym, był wielkim taktykiem, potrafił swym spokojem porażać rywali. Był dla mnie, a pewnie i dla nas wszelkich wzorem. Był koleżeński, służył radą, nigdy nie zadzierał nosa. Ryszard przy tych wszelkich sukcesach zawsze prezentował wielką klasę. Gdy zaczynałem organizować Tour de Pologne, mieliśmy zróżnicowane zdania,za każdym razem potrafiliśmy dyskutować, używając argumentów. To również świadczy o nim jak najlepiej.
Czesław Lang
Na bycie arcymistrzem i legendą sportu trzeba sobie zasłużyć. Nie wystarczą wyniki – jednakowo ważna jest charyzma, postawa i wartości, które sobą przedstawiamy i o których świadczymy. Ryszard Szurkowski bez dwóch zdań jest ikoną kolarstwa, autorytetem i człowiekiem, który inspirował i inspiruje całe pokolenia polskich sportowców. Wierzę, że autobiografia arcymistrza będzie nadzwyczajnym drogowskazem nie tylko dla kolarzy, czy zawodowych sportowców, lecz dla ludzi, którzy chcą podążać za swoją pasją.
Rafał Sonik, kierowca rajdowy
Dla mnie Ryszard Szurkowski był najkorzystniejszym polskim kolarzem. Gdyby nie było podziału między blokiem wschodnim a zachodnim, mógł zrobić zupełnie inną karierę. Choćby wygrać Tour de France.
Bernard Hinault, francuski kolarz szosowy i torowy, pięciokrotny zwycięzca Tour de France
Biogram:
Ryszard Szurkowski – jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy szosowych w historii. Dwukrotny wicemistrz olimpijski w jeździe drużynowej na czas (1972, 1976), czterokrotny medalista mistrzostw świata, pierwszy w historii jednostkowy mistrz świata z naszego kraju (1973). W trakcie swojej kariery cztery razy triumfował w Wyścigu Pokoju (1970, 1971, 1973, 1975), zyskując nad Wisłą olbrzymią popularność. Po zakończeniu kariery objął funkcję trenera kadry narodowej (1984-1988). Był też posłem na Sejm PRL (1985-1989) i zajmował stanowisko prezesa PZKol (2010-2011). Zajął 2. Miejsce plebiscycie na najkorzystniejszego sportowca Polski XX wieku.
Kamil Wolnicki – Od 2004 roku dziennikarz „Przeglądu Sportowego”. Żadna dyscyplina sportu nie jest mu obca. Obecnie zajmuje się na ogół skokami i biegami narciarskimi, boksem oraz kolarstwem. Towarzyszył Justynie Kowalczyk w latach jej największych międzynarodowych sukcesów. Relacjonował z miejsca wydarzeń sześć igrzysk olimpijskich: letnie w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro oraz zimowe w Vancouver, Soczi i Pjongczangu.
Krzysztof Wyrzykowski – dziennikarz, publicysta i komentator sportowy. Autor książek, także tych napisanych we współpracy z Ryszardem Szurkowskim („Kolarstwo”, „Być liderem”). Pracę dziennikarską rozpoczął w redakcji sportowej Telewizji Polskiej, gdzie komentował m. In. Wyścig Pokoju. W latach 70. Pisał dla tygodnika „Sportowiec”, a po wyjeździe do Francji w 1983 roku – dla „L’Équipe”. Od 2002 roku współpracuje ze stacją Eurosport, relacjonując biathlon i kolarstwo.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ryszard szurkowski. wyścig. autobiografia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.