Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną to książka nieszablonowa, prekursorska z uwagi na podjętą problematykę i metodologię badań. Praca Autora znanego z poruszania niewygodnych, niełatwych tematów, który i tym razem w sposób obiektywny, lecz i przejmujący, wrażliwy i osobisty porusza niezmiernie ważną i delikatną kwestię, jaką jest rodzicielstwo osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Narratorami książki są osoby z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Autor dokonał wnikliwego przeglądu przystępnej literatury, a także przeprowadził kolekcję wywiadów narracyjno-biograficznych, by ustalić, jak wygląda doświadczenie rodzicielskiej codzienności przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Wypowiedzi badanych osób dotyczą wszelkich etapów kształtowania się roli rodzica: od podjęcia decyzji o rodzicielstwie, przebiegu ciąży i porodu oraz opieki nad dzieckiem. Przyjęta w pracy metodologia jakościowa pozwala na wgląd w jednostkowy sposób pojmowania i przeżywania rodzicielstwa poprzez badanych.
Książka powstała z myślą o: • rodzicach dzieci niepełnosprawnych, którzy stoją przed dylematem na ile ich niepełnosprawne intelektualnie dziecko ma być samodzielne i w jakim zakresie może realizować społeczne role (zawodowe, partnerskie czy rodzicielskie), • pracownikach pomocy społecznej, nauczycielach • pedagogach specjalnych, lekarzach • studentach kierunków społecznych, na których wykonywane są zajęcia z zakresu Disability Studies.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rodzice z niepełnosprawnością intelektualną. trudne drogi adaptacji, D6713A58EB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.