świeże wydanie z wkładką z kolorowymi fotografiami. Książka reprezentuje niezbyt nieraz spotykany na naszym rynku wydawniczym typ literatury podróżniczej. Łączy bowiem opis wyprawy, jej epizodów, spotkań, rozmów i impresji z pogłębioną refleksją historyczną i politologiczną.
Autor, podróżnik kontynuujący tradycje swej rodziny i uznany badacz problematyki bliskowschodniej wykorzystuje swą wiedzę i umiejętności do zrelacjonowania efektów projektu Iran śladami polskich uchodźców.
W jego ramach przedsięwzięta została wyprawa do Iranu, której wynikiem stało się odkrycie wielu niebanalnych i nieznanych dotąd pamiątek pobytu tam Polaków, którzy zostali w 1942 r. Wraz z Armią gen. Andersa ewakuowani z „nieludzkiej ziemi”.
Autor wraz ze swoimi towarzyszami podróży dotarł do miejsc pamięci, które przetrwały próbę czasu, niezwykle cmentarzy, gdzie pochowani zostali Polacy, dla których Iran stał się ostatnim miejscem ich ziemskiej wędrówki.
Odbył również szereg rozmów z osobami zaangażowanymi w utrzymywanie dialogu polsko irańskiego, dotarł wreszcie do ostatnich żyjących jeszcze świadków wydarzeń sprzed lat już niemal 80-u. Ukoronowaniem projektu stało się na pewno pozyskanie kapitalnego źródła historycznego, nieznanego dotąd polskim historykom, relacji p.
Heleny Stelmach, uchodźczyni, ewakuowanej jako dziecko z ZSRR w 1942 r., która do końca życia pozostała w Iranie. Spisane w języku farsi, po raz pierwszy przetłumaczone na język polski, są obficie cytowane w książce, choć jak sądzę powinny zostać opublikowane in extenso Z recenzji dr hab.
Paweł Stachowiak
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Iran - śladami polskich uchodźców. darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.