Trzeci tom nad wyraz rozszerzonego wyboru dzienników Sándora Máraiego (1900–1989), jednego z najwybitniejszych pisarzy węgierskich dwudziestego wieku.
Dziennik 1957–1966, tom trzeci z planowanych pięciu, obejmuje lata spędzone w Ameryce, do której pisarz przyjechał w 1952 roku, między innymi po to, aby zdobyć dla siebie i bliskich obywatelstwo amerykańskie, na emigracji stali się bowiem bezpaństwowcami.
Ameryka budziła w pisarzu uczucia ambiwalentne, doceniał piękno krajobrazu, możliwości podróży, nieprzeciętny poziom bibliotek, lecz drażniła go niewrażliwość na kulturę społeczeństwa nastawionego z zasady na zdobywanie dóbr materialnych, źle znosił klimat, przeżył na dodatek rozczarowanie postawą większości środowisk emigracji węgierskiej.
To lata dojrzewania do starości, której pierwsze symptomy zaczęły się pojawiać w życiu pisarza i jego żony. I lata dorastania ich przybranego syna, który – w przeciwieństwie do nich – znalazł sobie miejsce w nowej ojczyźnie. I lata odchodzenia od wiary.
Dziennik1957–1966 przynosi liczne zapiski dotyczące życia kulturalnego Nowego Jorku lat sześćdziesiątych, refleksje z niezwykle rozmaitych lektur, niebanalne i formułowane nieraz z dużą umiejętnością przewidywania wnioski dotyczące wydarzeń politycznych na całym świecie; także powolne dojrzewanie myśli o powrocie do Europy, do atmosfery której, pomimo zróżnicowanych rozczarowań, zawsze Máraiemu w Ameryce brakowało.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dziennik 1957-1966, AZ#68C3CD59EB/DL-ebwm/epub. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.