Po 1989 r. Nie podjęto poważniejszych badań nad dziejami ruchu komunistycznego. Ogrom prac z tej dziedziny napisanych w czasach PRL wydawała się wskazywać, że są to tematy być może trochę zniekształcone,w głównej mierze znane i skrupulatnie już zbadane. Niniejsza praca udowadnia, iż poczyniono w ten sposób elementarny błąd założeń.
Jaka była geneza Polskiej Partii Robotniczej? Jaki program partia ta realizowała? Kim byli jej członkowie? Jakimi drogami PPR zmierzała do władzy i co ostatecznie zadecydowało o tym, iż ją zdobyła?
Rozdziały I i II niniejszej książki dotyczą zagadnień związanych z kształtem ruchu komunistycznego przed wojną, jego działalnością w II Rzeczypospolitej, zawierają też omówienie losów i postaw komunistów w latach 1939–1941.
Rozdział III omawia sytuację strategiczną Związku Sowieckiego po wybuchu wojny z Niemcami i przyczyny, które skłoniły Moskwę do stworzenia PPR. W tym rozdziale znajduje się na dodatek opis przygotowań tak zwanej grupy inicjatywnej PPR do działalności w kraju.
Rozdział IV omawia przerzut grupy sowieckich aktywistów do Polski oraz opisuje struktury, jakie utworzyli oni w kraju. Porusza również problem wzajemnego przenikania się wpływów sowieckiego wywiadu wojskowego, NKWD i PPR. Inne wątki rozdziału dotyczą stosunków panujących w centrali komunistycznej konspiracji, metod jej działania i dorobku pierwszych miesięcy pracy PPR.
Rozdział V dotyczy oficjalnej polityki tej partii (czyli tzw. Platformy politycznej PPR) oraz rezonansu, z jakim owa polityka spotkała się w polskim podziemiu.
Rozdział VI analizuje poważne kłopoty organizacyjne, które stały się udziałem komunistycznej konspiracji na przełomie lat 1942/1943. Została w nim poruszona kwestia aresztowań, które stały się źródłem poważnego kryzysu partii jesienią 1942 r., sprawa zabójstwa dwóch pierwszych sekretarzy PPR: Marcelego Nowotki i Bolesława Mołojca.
Rozdział VIII został poświęcony kwestii rozmów prowadzonych wiosną 1943 r. Pomiędzy PPR a przedstawicielami Delegatury Rządu na Kraj. Tu poruszono także sprawę „wpadki” drukarni przy ul. Grzybowskiej, która prezentuje mechanizmy stosowanej przez kierownictwo PPR procedury niszczenia polskiego podziemia niepodległościowego przy pomocy donosów do Gestapo.
Rozdział IX inicjuje sprawa poważnych kontrowersji na linii PPR–Moskwa związanych z tzw. Deklaracją marcową PPR. Dalszy tekst dotyczy postawy tej partii wobec ujawnionej w 1943 r. Zbrodni w Katyniu i konsekwencji całej sprawy dla stosunków między PPR a polskim podziemiem.
Rozdział XII pracy omawia zwrot polityczny, jakiego dokonała PPR jesienią 1943 r. Omówiono w nim deklarację listopadową PPR oraz okoliczności powołania KRN.
Rozdział XIV jest poświęcony ostatnim działaniom PPR pod okupac...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Polska partia robotnicza. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.