Uwzględnia ona nie tylko duchowość Błogosławionego, lecz też mnogość jego osobowości. Z tej racji odwołuje się nie tylko do teologii duchowości, opinii niektórych teologów, mistyków czy świętych, ale też do znawców filozofii, antropologii i psychologii. W tym sensie praca ma charakter interdyscyplinarny.
Autor przedstawia Błogosławionego nie tylko jako heroicznego świadka „żywej” Ewangelii, wiernego Bogu i oddanego ludziom, lecz też jako człowieka mądrego i wykształconego, osobę o szerokich horyzontach, człowieka dialogu, o zainteresowaniach naukowych, historycznych i literackich, o czym świadczy nad wyraz korespondencja Bukowińskiego, obficie wykorzystana w pracy.
Autor, odwołując do niektórych intuicji wielkiego teologa Hansa Ursa von Balthasara, a bardzo do jego „teologii świętości”, próbuje zrozumieć znaczenie świętości i świadectwa ks. Bukowińskiego dla współczesnego człowieka, rozważając ich uniwersalny charakter.
Książka ukazała się wcześniej w języku rosyjskim, jako pierwsza publikacja na ten temat. Wersja polska zawiera mnóstwo zmian i interesujących dodatków, bardziej trafnych dla czytelnika polskiego.
Ks. Aleksander Posacki SJ – dr filozofii i dr hab. Teologii, członek zwyczajny Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, członek-ekspert Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów w Rzymie. Misjonarz, profesor w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Karagandzie (Kazachstan). Badacz religii, duchowości i sekt w Rosji i Azji Centralnej. Zaangażowany wszechstronnie w pracę duszpasterską, prowadzi także intensywną działalność ekumeniczną i dialog międzyreligijny (nad wyraz z prawosławiem i islamem), występując na uniwersytetach, uczestnicząc często w publicznych i międzynarodowych spotkaniach i konferencjach jako oficjalny przedstawiciel Kościoła katolickiego. Autor wielu książek i artykułów naukowych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Apostoł kazachstanu i świadek ewangelii. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.