Jedną z cięższych chorób, trawiących świat w dobie globalizacji, jest międzynarodowy terroryzm. Nie można o nim jednak mówić w sposób izolowany, tj. W wąskim kontekście. Od wielu lat następuje bowiem eskalacja także innego niebezpiecznego zjawiska, jakim jest przestępczość zorganizowana.
także ta patologia ma nowe oblicze i jako taka urosła do miary poważnego problemu współczesnego świata. Złożyło się na to niemało czynników, pomiędzy innymi: finansowa i społeczna globalizacja gospodarki, upadek tzw.
bloku wschodniego, rozwój rynku produktów finansowych, a także prędki i anonimowy przepływ kapitału. Przestępczość zorganizowana to trzon przestępczości, wokół niego powstają inne warianty, które jej towarzyszą i z nią współpracują.
Społeczność kryminalna powstaje w celach świadczenia nielegalnych usług, produkcji, transportu i dystrybucji nielegalnych towarów. Stanowi solidarną wspólnotę interesów o wzajemnej zależności, współdziałającą dla wspólnego zysku i pomocy.
Dąży do osiągania ekonomicznego zysku, władzy i statusu i jest zespolona z poczuciem przynależności, zagrożeniem przemocą i jej używaniem. Posługuje się instrumentami mającymi na celu utrzymanie dyscypliny w środku grup i środkami wykorzystywanymi do walki między konkurencyjnymi ugrupowaniami przestępczymi.
Skrót PZ, jaki pojawił się w tytule, to akronim przestępczości zorganizowanej, złożony z pierwszych liter skracanego wyrażenia. Prawidłowo znany praktykom, zajmującym się jej przeciwdziałaniem, wykorzystywany jest w formacjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, zwłaszcza Policji i innych, podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, jak i w samym ministerstwie.
Jest powszechnie zrozumiałym — w określonym środowisku — skrótowcem, którego użycie ma na celu uproszczenie dialogu. Publikacja niniejsza odnosi się szerzej do poruszonych zagadnień, opisując przestępczość zorganizowaną i terroryzm w aspekcie historycznym, pojęciowym, prawnym i społecznym.
cechuje obie formy przestępczości, ukazuje ich wzajemne związki i występujące pomiędzy nimi różnice, jak ponadto obszary i formy ich współdziałania. Pierwszy jej tom stanowi mój autorski wywód, w postaci jednolitej monografii, drugi jest zbiorem efektów pracy innych autorów, zgromadzonych pod moją naukową redakcją.
Począwszy od charakterystyki zagrożenia przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, dotyczącym też naszego kraju, przez organizacyjno‑prawne i technologiczne aspekty przeciwdziałania im w Polsce i na świecie, demonstruje zagadnienia związane ze społecznym odbiorem występujących zagrożeń.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Przez pz do terroryzmu. tom i. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.