Rok 2012 bezpowrotnie odmienił oblicze Polski. To, co dawniej wydawało się wręcz nieprawdopodobne, wraz z jego końcem zapisało się już na kartach jak najmocniej realnej historii, a najważniejsze wydarzenia tego czasu oscylowały wokół siedmiu haseł-kluczy:
- Polityka – bezpardonowa walka rządu z opozycją doprowadziła do pogłębienia podziału Polaków na dwa, trwale już skłócone obozy.
- Pieniądze – miliardy złotych z defraudacji środków asygnowanych na budowę autostrad, a także z przemytu papierosów stały się głównymi celami przestępczości zorganizowanej i białych kołnierzyków.
- Służby specjalne – cenione poprzez obywateli o prawicowych poglądach za wroga nr 1 polskiej demokracji wdały się, wbrew prognozom, w otwarty konflikt z premierem Donaldem Tuskiem.
- Mafia – Polska, jako wschodnia rubież Unii Europejskiej, przyjęła rolę punktu tranzytowego dla organizowanego przez Włochów przemytu, nad Wisłą masowo stosować zaczęto metody oszustw gospodarczych z Półwyspu Apenińskiego, zorganizowane struktury przestępcze zwiążeły siły, a wszelkie godzące w nie śledztwa pozostały faktycznie zablokowane.
- Terroryzm – koniec roku przyniósł zatrzymanie pierwszego w III RP polskiego podejrzanego o organizowanie zamachu bombowego na posłów, premiera i prezydenta, a także spadek liczby Polaków niewierzących w zamach w Smoleńsku do 56% obywateli.
- Samobójstwo – w tajemniczych okolicznościach życie utraciło mnóstwo znanych osób i świadków kluczowych śledztw, a do kanonu żartów politycznych przeszły te, o grasującym w Polsce „seryjnym samobójcy”.
- Rosja – piętno kilku stuleci konfliktów, a także zimnowojennej doktryny mocarstwowej Kremla do dziś kształtuje wizerunek polityki rosyjskiej, co dodatkowo utwierdza ekspansja tamtejszych służb wywiadowczych, oskarżanych nie tylko o powrót do zadziornego szpiegostwa, lecz też o zabójstwa na tle politycznym i kreowanie decyzji rządów obcych państw.
dobór artykułów i komentarzy prasowych Kazimierza Turalińskiego demonstruje najważniejsze wydarzenia 2012 roku z perspektywy nieraz wymykającej się mainstreamowym mediom. Wszyscy przywykliśmy już do tego, że ani członkowie rządu, ani parlamentarzyści, nie znają polskiego i europejskiego prawa, podstaw ekonomii, czy choćby filozoficznych fundamentów ustroju, w którym władzę przyszło im sprawować. Swe funkcje pełnią „na wyczucie”, co niestety nie umniejsza ogromu popełnianych błędów i wynikających z nich konsekwencji, zwłaszcza w zakresie tolerowania zorganizowanej działalności przestępczej na szkodę rodzimych przedsiębiorców, czy bagatelizowania innych źródeł zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. Polityka, pieniądze – w tym środki unijne, służby specjalne, mafia, terroryzm, samobójstwa i Rosja to najważniejsze tematy wypełniające czołówki gazet w minionym, bezprecedensowym roku. Wokół nich również skupiony został niniejszy zbiór tworzyw prasowych i komentarzy. Uważna analiza znów pozornie tylko odległych wydarzeń ujawnia, jak poważna choroba trapi współczesną Polskę. Obok słabej władzy i zadziornych białych kołnierzyków najpoważniejszy problem to koniunkturalne media, które, zamiast przekazywać informacje, w ślepej pogoni za sensacją często wprowadzają odbiorców w błąd. Niczym krzywe zwierciadło zniekształcają rzeczywistość, a historię i wiedzę naukową omijają szerokim łukiem. Dziś nadszedł czas aby parę niełatwych tematów wyciągnąć spod klosza propagandy dobrobytu – wprost na światło dzienne, a inne, nazbyt korzystnie już nagłośnione, odkłamać.
Kazimierz Turaliński: studiował prawo, nauki polityczne i ekonomię. Napisał osiem książek, w tym opracowania dotyczące przestępczości zorganizowanej i służb specjalnych a także podręczniki o profilu prawno-ekonomicznym z zakresu egzekucji wierzytelności i wywiadu gospodarczego. Od 2000 roku związany z komercyjnym sektorem bezpieczeństwa. W 2012 roku artykuły prasowe jego pióra publikowane były m.in. W „Gazecie Finansowej”, Wirtualnej Polsce, Deutsch-Polnisches Magazin „REGION Europy” i w wielu niszowych serwisach politycznych – jednocześnie liberalnych, takich jak powiązany z centrolewicowym skrzydłem Platformy Obywatelskiej „Komentarz Polityczny”, jak i konserwatywnych, wśród nich w wydawanej poprzez dawnego lidera Solidarności Walczącej „Gazecie Obywatelskiej”.
darmowy fragment:
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla 2012 Polityka Pieniądze Służby specjalne. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.