Czy Polacy znaleźli się na granicy wytrzymałości i czy czeka nas rewolucja, która skanalizuje drzemiące w społeczeństwie pokłady gniewu? Czy słowo kryzys, odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie realne przypadki, doprowadzi do powszechnego przełomu, czy tylko bronicznej frustracji jednostek, którym się w życiu nie powiodło?
sPokolenie oryginalna satyra na współczesność: na urzędy, urzędników, zachodnią kulturę w stylu hollywoodzkiej fabuły, cywilizacyjny skok w przyszłość Polski i Polaków, odwieczny konflikt „młodych wilków” ze starymi wygami, a także na popularny nurt na bycie znanym i przez wszelkich kochanym. To wreszcie nawoływanie do społecznej rewolucji.
Schemat fabularny powieści oparty został na trzech historiach, które - wraz z rozwojem wydarzeń – łączą się w jedną, mało optymistyczną opowieść. Pierwszoplanowi bohaterowie to osoby wywodzące się z najróżniejszych środowisk, w przeróżnym wieku, napiętnowani odmiennymi doświadczeniami, łączy ich poczucie niespełnienia, swoistej niesprawiedliwości i pragnienie działania na rzecz odmiany losu własnego i – w sytuacji niektórych postaci – też innych. Autorowi udało się stworzyć powieść nie tylko wielowątkową, lecz i wielowymiarową. Wielowymiarowość polega tu na ukazaniu różnych obliczy gniewu, od samych początków, przyczyn rodzącej się negacji, po ostateczne nagromadzenie się złości, prowadzące do eksplozji, ofiar…
sPokolenie, czyli Gniew to pozycja pod wieloma względami silnie prowokująca i skłaniająca do przemyśleń, pełna czarnego humoru, sarkazmu, groteski i przejaskrawień, dających jednak niebanalny efekt końcowy, uderzający z pełną mocą w prawidłowo nam znaną i raczej nielubianą codzienność.
Bohaterowie sPokolenia są pokrzywdzeni przez chorą rzeczywistość. Nie da się z niej wyleczyć, można od niej uciekać. Andrzejowi Te udało się (…) zrobić z tego swego rodzaju prowokacyjne arcydzieło. Doskonała jest wieloznaczność jego gniewu i dialogi - Jarosław Czechowicz, blog „Krytycznym okiem”
O autorze:
Andrzej Te. Rocznik ’82. Autor powieści "PRacownik" (opublikowany pod pseudonimem Hubert Hurbański, 2009), zbioru opowiadań „Dzieci TV”(2011), tomiku "starczy zalać" (2011) oraz powieści Freelancer (2012).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Spokolenie, czyli gniew. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.