Alergia na gluten lub jego nietolerancja (choroba zwana celiakią) czy nietolerancja pszenicy oznacza ścisłe przestrzeganie diety wolnej od pszenicy i glutenu - to znaczy wyeliminowanie z niej chleba, herbatników, ciastek, pieczywa chrupkiego, ciast, makaronów, bułki tartej, semoliny, dań zapiekanych w cieście, jak też wielu potraw z puszek i gotowych przetwarzanych produktów stanowiących większą część naszej codziennej diety.
Jak rozpoznać, które produkty zawierają pochodne pszenicy i glutenu? Co można jeść w domu i poza nim? Co zrobić, żeby kuchnia osób cierpiących na to zaburzenie trawienia była urozmaicona i smaczna? Książka posiada konieczne informacje o tym, jakie dolegliwości trawienne i inne objawy świadczą o nietolerancji pszenicy i glutenu i jak postępować z chwilą zdiagnozowania. Jej główną część stanowią specjalnie opracowane przepisy kulinarne, w których nie wykorzystuje się produktów zawierających pszenicę i gluten. Jak zrobić rewelacyjne zupy, przystawki, lekkie posiłki, dania główne, potrawy rybne i z makaronów, dania z drobiu, mięsa i dziczyzny, jak podać warzywa i przygotować potrawy wegetariańskie, słodkie desery: puddingi, tarty, ciasta i omlety oraz perfekcyjne wypieki - herbatniki, ciastka i pieczywo i świąteczne uczty - na dużanoc oraz Boże Narodzenie.
W książce odszukasz:
200 przepisów na rodzinne posiłki bez pszenicy i glutenu.
dane na temat żywienia dzieci i niemowląt.
Rady, jak innowacyjnać na co dzień i listę produktów, których należy unikać.
Analizę składu i kaloryczność każdego proponowanego dania.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kuchnia domowa. dieta bezglutenowa - michelle berriedale-johnson, longina rutkowska, grażyna wasilewska, anna nieporęcka, marcin fabijański, justyna mrowiec, agata chmielewska. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.