Decyzje, które podejmuje, określają nie tylko zarys jego życia osobistego, zawodowego i rodzinnego, ale w jakimś stopniu wpływają na dzieje określonych środowisk i społeczności. Niektórzy ludzie są zdolni do podejmowania tak ważnych i brzemiennych w skutki decyzji, iż potrafią zmieniać kierunek historii i wpływać - pozytywnie albo negatywnie - na losy całych narodów i pokoleń. Dojrzałe podejmowanie decyzji to sztuka dokonywania adekwatnych wyborów. Żaden człowiek nie może uniknąć podejmowania decyzji, gdyż codzienne życie bezustannie stawia nas wobec faktów i wydarzeń, które wymagają od nas zajęcia jakiejś postawy czy dokonania określonych wyborów. Jednak z podejmowaniem decyzji w sensie ścisłym mamy do czynienia tylko wtedy, gdy takie decyzje człowiek podejmuje w sposób świadomy, celowy i dobrowolny. Oznacza to, iż przed podjęciem decyzji dostrzega on alternatywne możliwości działania w danym momencie. W środowisku przedsiębiorstwa niejednokrotnie decyzja stanowi o być albo nie być producenta na rynku. Dlatego także przy podejmowaniu decyzji nie można kierować się tylko i wyłącznie intuicją czy także doświadczeniami minionych lat, ale należy wykorzystywać możliwości drzemiące w przeróżnych technikach, narzędziach i systemach wspomagających podjęcie słusznej decyzji w przedsiębiorstwie. W dzisiejszych czasach niejednokrotnie miarą zdolności konkurencyjnej przedsiębiorstwa okazuje się skuteczność dysponowania informacją. Tylko dzięki wydajnemu systemowi informatycznemu osiągalne jest dostarczenie zarządowi firmy natychmiastowej informacji o jej sytuacji finansowej, co pozwoli na podjęcie właściwych decyzji kierowniczych. Tak więc to system informacyjny, a w realiach producenta - informatyczny system zarządzania jest dziś wyznacznikiem jej konkurencyjności i pozycji rynkowej. Aby system spełniał pokładane w nim nadzieje, tj. Dostarczał zarządowi kompleksowej danych o sytuacji finansowej marki, musi zawierać dane o wszystkich aspektach działania marki. Musi zatem wiązać dane z wszelkich działów marki. Stąd systemy tego typu określane są mianem systemów zintegrowanych. Aktualny poziom zastosowań informatyki w wiodących firmach na świecie pozwala sądzić, że za kilka lat firmy, które nie będą dysponowały w pełni zintegrowanym systemem informatycznym, nie będą w stanie podejmować racjonalnych decyzji z przyczyn powiększającej się złożoności problemów, co na skutek czego nieuchronnie prowadzi do utracenia racji bytu na rynku. Cykl podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie omawia na podstawie programu Decyzja sposoby zarządzania firmą za pośrednictwem stosownego systemu danych.
Tytuł proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie Autor Michał Wójcik Język polski Wydawnictwo Wydawnictwo e-bookowo ISBN 978-83-61184-17-1 Rok wydania 2009 ilość stron 108 Format pdf Spis treści Wprowadzenie
Rozdział I Istota procesu podejmowania decyzji
1.2.1. DECYZJE momentalnE
1.2.2. INTUICJA
1.2.4. OKREŚLENIE CELU
1.2.5. ZNACZENIE informacji
1.2.6. RozmaitE MOŻLIWOŚCI
1.2.7. SKALOWANIE SZANS
1.2.8. KALKULOWANIE RYZYKA
1.2.9. MYŚLENIE PERSPEKTYWICZNE
Rozdział II Decyzje w przedsiębiorstwie
2.1. Warunki racjonalności decydowania
2.2. Wykorzystanie teorii decyzji
2.3. Procedury decydowania
2.4. Reguły decydowania
2.5. Techniki decydowania
2.6. Modele podejmowania decyzji
2.7. Typy decyzji i ich podejmowanie
2.8. Ograniczenie racjonalności decydowania
2.9. Trudności w procesie decydowania
2.10. Bariery decydowania
2.11. Działanie w kryzysie zaufania
Rozdział III Rachunkowość zarządcza
3.1. Funkcje i własności rachunkowości zarządczej
3.1.1. RACHUNKOWOŚĆ ZARZĄDCZA STRATEGICZNA I OPERACYJNA
3.1.2. SYSTEM RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ I RACHUNKU KOSZTÓW
3.2. Informacja kosztowa do celów podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie
3.2.1. METODY KLASYFIKACJI KOSZTÓW
3.2.2. RACHUNEK KOSZTÓW PEŁNYCH
3.2.3. RACHUNEK KOSZTÓW ZMIENNYCH
3.2.4. RACHUNEK KOSZTÓW PEŁNYCH A KOSZTÓW ZMIENNYCH
3.3. Aspekty wdrożenia systemu wspomagającego procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie
3.3.1. INTEGRACJA RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ I FINANSOWEJ
3.3.2 ZINTEGROWANY SYSTEM INFORMATYCZNY PRZEDSIĘBIORSTWA
3.3.3 OGRANICZENIA WE WDRAŻANIU SYSTEMU RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ
Rozdział IV Komputer we wspomaganiu decyzji zarządczych
4.1. Systemy wspomagania decyzji
4.1.2. SYSTEM POZYSKIWANIA informacji
4.1.3. SYSTEM PRZETWARZANIA informacji
4.2.1. SYSTEM MRP
4.3. Kryteria doboru oprogramowania wspomagającego cykl podejmowania decyzji
Rozdział V ergonomiczne wykorzystanie komputerowego wspomaganiu decyzji
Podsumowanie
Bibliografia
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie - michał wójcik. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.