W nowej rzeczywistości – po wyborach samorządowych 2024 – pojawia się niemało pytań. Czy w Polsce lokalnej nastąpią zmiany na lepsze? Czy świeże władze przeprowadzą audyty działań poprzedników? na pewno, niezależnie od sytuacji, kluczowa pozostaje sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego.
I właśnie w tej dziedzinie książka z uznanej kolekcji „Meritum" będzie stanowić pomocne źródło wiedzy. Publikacja stanowi specyficzne połączenie komentarza do przepisów prawnych z ergonomicznym przewodnikiem po ich zaimplementowaniu.
Autorzy w dostępny sposób prezentują: Zasady nadrzędne i szczegółowe rachunkowości w JST Odpowiedzialność w tym obszarze, podając podstawy prawne Przykładowe regulacje wewnętrzne Zasady zaciągania zobowiązań (z uwzględnieniem oceny RIO) Subwencje i dotacje Zasady prawidłowej konstrukcji budżetu i wieloletniej prognozy finansowej (WPF) Zaskarżanie decyzji oraz tryb nowoczesnania przed SKO Kontrolę zarządczą, audyt wewnętrzny i zasady odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych realne do użycia formy realizacji zadań samorządowych.
Publikacja posiada liczne przykłady, zestawienia i orzecznictwo, które upraszczają zrozumienie omawianych zagadnień. Istotnie cenne są dane o przede wszystkim pojawiających się w praktyce problemach i sposobach ich rozwiązania.
uzupełniające mocne strony publikacji: Uporządkowana prezentacja treści Jasny i dostępny język Przykłady i case studies Aktualne informacje i orzecznictwo. Książka jest przeznaczona dla: Pracowników działów finansowych i księgowych JST Pracowników JST zajmujących się kontrolą zarządczą i audytem Pracowników regionalnych izb obrachunkowych Członków regionalnych komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Prof. Dr hab. Krzysztof Surówka, Kierownik Katedry Finansów Publicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie: „solidną stroną monografii jest to, iż przy prezentacji poszczególnych problemów, Autorzy odwołują się do aktów prawnych dotyczących finansów jednostek samorządu terytorialnego, a także do obowiązującego orzecznictwa.
Ma to istotne znaczenie poznawcze. Autorzy prezentują linię orzeczniczą wypracowaną w ciągu 30 lat przez Kolegia poszczególnych RIO i SKO. Taka praktyczna (prawno-ekonomiczna) analiza problemów w monografii to – moim zdaniem- wyraźna wartość dodana publikacji".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla [EBOOK] Meritum. Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.