Wiersze Nicanora Parry zrewolucjonizowały poezję współczesną w Chile, wywierając bezsprzeczny wpływ na kolejne generacje twórczyń i twórców w całej Ameryce Łacińskiej. To właśnie Parrze przypisuje się autorstwo pojęcia "antypoezja", które celnie oddaje charakter jego odartych z liryzmu wierszy, będących odpowiedzią na koturnową dykcję Pabla Nerudy, surrealizm grupy poetyckiej Mandragora czy kreacjonistyczne koncepcje Vincentego Huidobro.
niedługi, bezkompromisowy zbiór Kaftan bezpieczeństwa po raz pierwszy ukazał się w 1969 roku w tomie wierszy skategoryzowanych Obra gruesa. W tym procesu, składającym się z dwudziestu dwóch utworów, Parra w pełni wykorzystuje krytyczny, a także anarchistyczny potencjał "antypoezji", rozwijanej poprzez niego od lat pięćdziesiątych. To zbiór jasny i komunikatywny, przełamujący odrętwienie zadłużonej wówczas w wysokim modernizmie chilijskiej awangardy, a zarazem zapowiadający późniejsze związki autora z poezją konkretną.
Twórczość Parry dotychczas znana była u nas z reguły za sprawą Krystyny Rodowskiej. Kaftan bezpieczeństwa w przekładzie Aleksandra Trojanowskiego to pierwsza książka chilijskiego poety demonstrująca się po polsku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kaftan bezpieczeństwa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.