Dlaczego powódź pieniędzy pochodzących spoza Stanów Zjednoczonych została wykorzystana do finansowania kredytów subprime$188 Dlaczego Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do innych krajów, np. Niemiec i Japonii, nie wykorzystały eksportu do wyjścia z recesji w 2001 r.$189 Dlaczego uboższe kraje rozwijające się, takie jak Chiny, finansują niezrównoważoną konsumpcję krajów bogatych, takich jak Stany Zjednoczone$190 Dlaczego Rezerwa Federalna utrzymywała niskie stopy procentowe przez tak długi czas$191 Dlaczego instytucje finansowe udzielały tak powszechnie kredytów ludziom, którzy nie mieli ani dochodu, ani pracy, ani żadnego majątku, że aż powstał akronim tego zjawiska: NINJA (ang.
no income, no job, no assets, czyli bez pracy, bez dochodu, bez majątku)$192 Dlaczego banki - niczym, że tak się wyrażę, producenci kiełbasy - trzymały tak dużo kiełbasy do konsumpcji własnej, skoro już wiedziały, co wchodzi w jej skład$193 Staram się rozprawić z powyższymi dylematami.
Nie mam jednego wyjaśnienia przyczyn kryzysu ani także żadnej cudownej recepty na to, aby zapobiec jego objawieniu się w przyszłości. Podanie pojedynczej przyczyny byłoby uproszczeniem. Używam metafory linii uskoku.
W geologii linia uskoku to wyrwa w powierzchni Ziemi, w miejscu, w którym następuje zetknięcie płyt tektonicznych albo ich zderzenie. Wokół tych rys formujeją się ogromne napięcia. Opisuję linie uskoku, które wyłoniły się w globalnej gospodarce, i wyjaśniam, jak wpływają one na sektor finansowy.
Ze wstępu Autora Raghuram G. Rajan jest światowej sławy hinduskim ekonomistą. Wykłada w Szkole Biznesu Bootha przy Uniwersytecie Chicagowskim. W latach 2003-2006 był głównym ekonomistą Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Autor wielu publikacji naukowych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Linie uskoku. ukryte rysy, które wciąż zagrażają światowej gospodarce. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.