Książka dotyczy jednego z najważniejszych celów zarządzania finansami przedsiębiorstwa, jakim jest skuteczność finansowa. Pojęcie sprawności finansowej, choć powszechnie wykorzystywane jednocześnie w literaturze, jak i w praktyce gospodarczej nie doczekało się dotychczas jednoznacznego zdefiniowania i sparametryzowania.
Tematyka publikacji wpisuje się w aktualny kierunek rozważań odnoszących się do teorii struktury kapitału, a także badań w zakresie pojemności zadłużeniowej przedsiębiorstw (debt capacity) czy koncepcji ograniczeń finansowych (financial constraints).
W monografii przedstawiono: teorie struktury kapitału, jej determinanty, a także metody optymalizacji, przesłanki, a także ograniczenia emisji obligacji korporacyjnych, strukturę rynku obligacji korporacyjnych w Polsce, jego ewolucję oraz perspektywy dalszego rozwoju, autorską definicję efektywności finansowej przedsiębiorstwa, autorski wskaźnik dywergencji efektywności finansowej przedsiębiorstwa (Financial Efficiency Divergence Ratio - FEDR), będący narzędziem tworzącym sygnały, które mogą zostać wykorzystane jako rekomendacje dla inwestorów i obecnych i przyszłych emitentów papierów dłużnych w zakresie kształtowania struktury zadłużenia, krytyczne stopnie zadłużenia obligacjami korporacyjnymi, granice efektywności finansowej przedsiębiorstwa.
Zaprezentowane w książce wyniki badań, a także zaproponowane przez autora instrumenty oceny wydajności finansowej przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do wzrostu świadomości uczestników rynku kapitałowego o potencjalnych skutkach zadłużenia obligacjami korporacyjnymi.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Efektywność finansowa przedsiębiorstw. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.