Jan Brzechwa zapisał się w świadomości zbiorowej najczęściej jako poeta. Był on jednak nie tylko atrakcyjnym literatem, lecz także prawnikiem międzynarodowego formatu, uznanym specjalistą z zakresu prawa autorskiego w Polsce i na świecie, zwłaszcza jako aktywny działacz ZAiKS-u.
Monografia jest pierwszym opracowaniem spuścizny Brzechwy jako prawnika. Prezentuje jego dorobek piśmienniczy w języku polskim, francuskim i włoskim, a także wpływ działalności Jana Brzechwy na treść i doktrynę prawa w Polsce. Autorzy starają się przybliżyć wątki prawnicze w biografii artysty i podkreślić jego rolę w kształtowaniu się systemu prawnego, a także świadomości prawnej w Polsce i na świecie.
Książka posiada także analizę międzywojennego orzecznictwa i sporów sądowych dotyczących prawa autorskiego, przeprowadzoną na podstawie publikacji Jana Brzechwy,, a także źródeł o sporach, w których reprezentował strony jako adwokat.
W publikacji przedstawiono:
biografię J. Brzechwy jako adwokata;
analizę krytyczną dorobku J. Brzechwy – w szczególności jego niewydanego, czasowo zaginionego w związku z wybuchem II wojny światowej, komentarza do ustawy o prawie autorskim i analizę publikacji Brzechwy dotyczących nowych technice okresu międzywojennego, a także międzynarodowych i zagranicznych aspektów prawa autorskiego, w tym opisywanego poprzez niego przed II wojną światową zagranicznego orzecznictwa prawnoautorskiego;
charakterystykę J. Brzechwy jako prawnika na tle epoki zawierającą krytyczne przedstawienie polskiego orzecznictwa autorskiego z okresu 1929–1939, badanego przez pryzmat wydanych przez niego publikacji, opis stanowiska Jana Brzechwy w sprawie praw autorskich do filmu dźwiękowego, a także sporu, jaki prowadził na ten temat z innymi prawnikami z epoki, wnikliwą relację z procesu pomiędzy Zenonem Przesmyckim i prof. Tadeuszem Pinim o spuściznę po Cyprianie Norwidzie i sylwetkę J. Brzechwy na tle sporu Związku Nauczycielstwa Polskiego z „Ilustrowanym Kurierem rutynowym" (popularna sprawa o propagandę bolszewicką w czasopiśmie dla młodzieży szkolnej „Płomyk");
wybrane sprawy powojenne – w tym charakterystykę działalności prawniczej J. Brzechwy w okresie PRL-u i analizę sytuacji prawnej jego niewydanego komentarza do pierwszej polskiej ustawy o prawie autorskim.
Książka jest adresowana nie tylko do szerokiego kręgu osób zainteresowanych życiem i twórczością Jana Brzechwy, lecz także do prawników zainteresowanych rozwojem prawa autorskiego, do rozwoju którego J. Brzechwa zasadniczo się przyczynił, i historyków. Dzięki połączeniu wątków biograficznych z prawniczymi i historycznymi publikacja ma uniwersalny charakter i z pewnością będzie wyjątkowo atrakcyjną pozycją dla czytelników.
Tytuł Brzechwa. Poeta w adwokackiej todze Autor Opracowanie zbiorowe Wydawnictwo C.H.Beck EAN 9788382910407 ISBN 9788382910407 Kategoria Biografia\Inne linia Inne liczba stron 380 Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Brzechwa. poeta w adwokackiej todze. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.