Arkadij Bielinkow był pisarzem wyklętym. Mówił i pisał rzeczy prowokujące i nieraz niepopularne, ponieważ był umysłem przekornym, odważnym i w pełni niezależnym. Jego esej o dekabrystach należy do najświetniejszych dokonań rosyjskiej publicystyki.
To tekst na miarę Czaadajewa, Hercena czy Lwa Tołstoja. Jego książka o Oleszy to niezwykły portret rosyjskiego pisarza, któremu „historia spuszczona z łańcucha” przetrąciła kręgosłup i wcisnęła knebel do pisarskich ust.
Sam Arkadij Bielinkow, więzień Stalina, zachował swój kręgosłup moralny nietknięty i ocalił niezależność swego umysłu i krytyczną zdolność do analizy aż do końca życia. Jego eseistyka to więcej niż esej, to po prostu kawał doskonałej literatury.
– Adam Michnik – Dla Bielinkowa to nie literatura była najważniejsza, lecz rzecz fundamentalna, bez której sama literatura traci sens – wolność. Ona właśnie jest tematem książki o Oleszy i tak tę książkę czytajmy.
Bielinkow wierzył, iż mamy wpływ na to, co się z nami dzieje, i jeśli ludzie nie są wolni, to dlatego, że się na ten stan zgodzili. Mądrzy, utalentowani, wrażliwi ludzie uznali kiedyś, że w służbie idei powinni wyrzec się wolności.
Wierzyć nie temu, co podpowiadają im rozum i sumienie, ale ćwierćinteligentom, którym „parę pojęć jak cepy” wystarcza, aby znać recepty na wszystkie problemy – świata czy narodu, to bez znaczenia. Podążając za kimś takim, ludzie tracą jednak i mądrość, i talent, i wrażliwość, a często stają się kibicami zła.
– Ze wstępu Jerzego Czecha – Tytuł Olesza. Kapitulacja i śmierć radzieckiego inteligenta Autor Arkadij Bielinkow Tłumacz Jerzy Czech Wydawnictwo Agora EAN 9788326838101 ISBN 9788326838101 Kategoria Biografia\Biografie liczba stron 832 Rok wydania 2021 Oprawa Twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Olesza. kapitulacja i śmierć radzieckiego inteligenta. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.