Pisarstwo Kazimierza Brandysa stanowi interesujący przykład twórczej biografii autora, który poprzez ponad półwiecze, ulegając koniunkturalnym wyborom, równocześnie kształtował swoją pisarską indywidualność.
skomplikowana, pełna wstydliwych momentów biografia, z której wyrastają jego kolejne powieści, stawia przed badaczami i czytelnikami szereg skomplikowanych pytań o prawdziwość wyborów, znaczenie literatury w opisie doświadczenia, wreszcie biograficzną prawdę podmiotu.
Zapomniana dziś proza pisarza odczytana została w postępowych kontekstach, lecz także poprzez to, co nieoczywiste: pęknięcia, szczeliny, afektywne drobiazgi, które pojawiają się w intelektualnym, skrupulatnie wyreżyserowanym prozatorskim portrecie pisarza i poprzez organizującą rozważania, zaproponowaną poprzez samego Brandysa kategorię,,autopowieści".
dzięki temu jego teksty nabierają nowych znaczeń, aktualizując pytania o rolę literatury w budowaniu podmiotowej tożsamości i doświadczenia.,,Moc dużej i ważnej literatury polega na tym, że nigdy nie bywa ona miałka, a umieszczana w nowych kontekstach wyłania sensy nieoczywiste i prowokuje do formułowania kolejnych pytań i wypróbowywania nieprzewidzianych odpowiedzi.
Tej cechy dowodzi rozwijający się ostatnio trend odświeżania pisarzy dwudziestowiecznych, czytania ich poprzez pryzmat pojęcia innowacyjności, która wprawdzie była dla nich otoczeniem naturalnym, jednak de facto nierozpoznanym" - prof.
dr hab. Bogumiła Kaniewska.,,Dzięki otwartej formule dochodzenia do ostatecznych konkluzji lektura książki wciąga i sprawia, że prezentowane wywody ani poprzez chwilę nie przekształcają się w nużący, uporządkowany chronologicznie czy strukturalnie naukowy dyskurs o twórczości Kazimierza Brandysa, ale stanowią pasjonującą wielowątkową,,opowieść literaturoznawczą" - prof.
ATH, dr hab. Marek Bernacki. Anna Foltyniak-Pękala, dr - absolwentka polonistyki i psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książki między pisać Nałkowską, a Nałkowskiej czytaniem siebie (Kraków 2004).
Publikowała m.in. W,,Tekstach Drugich",,,Pamiętniku Literackim",,,Dekadzie Literackiej". Laureatka X edycji Konkursu Prac Magisterskich im. J.J. Lipskiego (Warszawa 2005), wyodrębniona w konkursie Kobiety kontra lektury, Fundacji nowoczesna Polska (Warszawa 2008) oraz w II edycji konkursu,,Biuletynu Polonistycznego" Publikuj.dr na najkorzystniejszą prezentację obronionej pracy doktorskiej (Warszawa 2017).
Stypendystka programu MNiSW,,Top500Innovators" na University of California, Berkeley (2015). Pracuje w Akademii technologiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Autopowieść. Dyskurs autobiograficzny w prozie Kazimierza Brandysa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.