Opowieść Fayzy D. Demonstruje najnowszą historię Syrii, dramatyczny los tłamszonego, poniżanego ludu, rebeliantów i uchodźców. Mam dziewiętnaście lat, a czuję się, jakbym przeżyła tysiąc żyć. To zwyczajna syryjska rodzina - niezbyt zamożna, kochająca się.
Ojciec, drobny urzędnik, dorabia jako kierowca, matka uczy angielskiego. Aż pewnego dnia ojciec trafia do assadowskiego więzienia. Jako jeden z niewielu wraca, ale całkiem odmieniony. A kiedy na Zabadani, miasteczko, w którym mieszkają, zaczynają spadać bomby, postanawia zabrać żonę i dzieci do swej rodziny w Damaszku.
Dla najstarszej córki, Fayzy, to dramat - rozłąka z ukochanym, którego w dodatku nie akceptują jej bardzo religijni i klasyczni dziadkowie ze strony ojca. Dzieci zaczynają żyć więc w aurze głębokiego konfliktu i wrogości dwóch rodzin - nowoczesnej i fanatycznej.
Pod wpływem swojej matki i sióstr ojciec rozpoczyna katować żonę, od córek żąda bezwzględnego posłuszeństwa, noszenia czadoru, podporządkowania się woli jego rodziny, co dla Fayzy oznacza zerwanie z ukochanym.
Jej narzeczony walczy w Zabadani z reżimem. W końcu, kiedy grozi mu śmierć, razem z rodzicami opuszcza kraj i wyjeżdża do Libanu. Życie w ciągłym strachu i biedzie, w terrorze politycznym i przemocy w domu staje się dla Fayzy nieznośne.
Kiedy po ciężkiej chorobie umiera wspierająca ją zawsze matka, postanawia uciec. Odtąd jest nie tylko niepokorną dziewczyną, ale tą, która okryła rodzinę hańbą. Krewni ojca nigdy jej tego nie wybaczą. W Libanie, z trudem zdobywając grosze na przetrwanie, razem z mężem wychowuje najmłodszego brata, nie poddając się i wciąż marząc, iż kiedyś będą mogli radować się wolnością i normalnością.
Fayza D. Jest Syryjką. Urodziła się w Zabadani, niedaleko Damaszku. Jako dziecko uczyła się w szkole podstaw ideologii partii Baas. Była też świadkiem okrucieństw, jakich dopuszczał się reżim Assada wobec własnego narodu.
Uciekła, kiedy miasto, bombardowane poprzez armię, praktycznie przestało istnieć. Podobnie jak dwa miliony rodaków, zmuszona była wybrać wygnanie. Obecnie mieszka w Libanie. Mówi, że kiedyś zostanie lekarką.
O ile uda jej się przetrwać... Djénane Kareh Tager jest dziennikarką. Wydała mnóstwo książek, między innymi,,40 batów za spodnie" (2012), którą napisała wraz z Lubną Ahmad al-Hussein i,,Sous mon niquab" (2010), która przyniosła jej szeroki sukces we Francji.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Droga przez piekło. przez kołymę-kotłas-kirgistan do persji 1939-1942. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.