Ona, matka \Solidarności\", nie otrzymała zaproszenia umożliwiającego złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Wspominała później z goryczą: \""Uroczystość się odbyła.
Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców spotkały się wszystkie zaproszone delegacje. Pełne pojednanie: przewodniczący Wałęsa obok sekretarza Fiszbacha. Msza święta, w czasie której nie mogłam nawet przystąpić do Komunii.
Zabrakło dla mnie miejsca pod pomnikiem. Nie miałam przepustki i nie przedarłam się poprzez utworzony poprzez stoczniowców kordon. Znów nie mogłam złożyć kwiatów. Jeszcze przed rokiem uniemożliwiło mi to SB.
Komu zawdzięczam to w 1980 roku$2001 W roku powstania i triumfu >>Solidarności<\""Poszczególne etapy życia Anny Walentynowicz splatają się z losami Polaków w XX wieku. Jej życie jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, żeby zbuntować się przeciwko komunizmowi.
Pozostała na zawsze skromna. Na swoje życie patrzyła za każdym razem jak na służbę.W sobotę 10 kwietnia 2010 r. Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie lotniczej razem z prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim, ministrami, urzędnikami, kombatantami...
Cieszyła się, iż może polecieć do Katynia, aby oddać hołd polskim bohaterom zamordowanym poprzez Sowietów. Mówiła, iż staje jej w pamięci ukochany brat - Andrzej Lubczyk, którego Sowieci wywieźli na Wschód.
Chciała odwiedzić cmentarz katyński, żeby nad grobami żołnierzy i policjantów wolnej Polski oddać hołd wszystkim zgładzonym na \""nieludzkiej ziemi\"", w tym także swemu bratu, którego mogiły nigdy nie odnalazła.
Okazało się, iż był to jej ostatni lot... Zginęła tragicznie niedaleko lasu katyńskiego...Do książki dołączono płytę CD z zapisem spotkania Anny Walentynowicz z działaczami \""Solidarności\"" wrocławskiej w Wojewódzkim Domu Kulturywe Wrocławiu w dniu 14 maja 1981 r.Nagranie pochodzi z Archiwum Komisji Krajowej NSZZ \""Solidarność\"" w Gdańsku.\""bardzo należycie się stało, iż ta praca powstała, została napisana - jakże przejmująca i równocześnie wyśmienita opowieść historyczna, przygotowana zgodnie z regułami naukowymi, o niezwykłym życiu i szczególnych dokonaniach Anny Walentynowicz, wkomponowana nierozłącznie w cykl i zdarzenia historyczne, które były osnową jej życia i działalności, wpływały na nią i determinowały jej zachowanie, ale na które i ona wpływała, i to niezwykle szczególnie w niektórych okolicznościach -wyznaczyć na strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.
niezwykle dobrze się stało, że Autorem tej opowieści, pracy historyczno-naukowej, jest dr Sławomir Cenckiewicz, wszak spomiędzy ewentualnych autorów on właśnie najistotniej wydawał się do jej napisania przygotowany\"".Z recenzji wydawniczej prof.
dr. Hab. Tadeusza Kisielewskiego (Uniwersytet Kazimierza znacznego w Bydgoszczy)Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) - historyk, autor wielu publikacji naukowych i źródłowych. Opublikował m.in. Oczami bezpieki.
Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2004 (nagroda w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2005 r. I wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Brutusa w 2005 r.), Tadeusz Katelbach (1897-1977).
Biografia polityczna, Warszawa 2005 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.), Sprawa Lecha Wałęsy, Poznań 2008 (wskazana nagrodą w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2009 r.), Śladami bezpieki i partii.
Studia. Źródła. Publicystyka, Łomianki 2009 i Gdański Grudzień '70. Rekonstrukcja. Dokumentacja. Walka z pamięcią, Gdańsk-Warszawa 2009.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla ANNA SOLIDARNOŚĆ. ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ANNY WALENTYNOWICZ NA TLE EPOKI (1929-2010),192KS (55883). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.