Europa przełomu pierwszego tysiąclecia. Na tronie papieskim zasiada samozwańczy, zbuntowany papież, Cesarstwem Rzymskim targają wewnętrzne konflikty, a na północy, pogański Związek Wielecki stanowi coraz większe zagrożenie. Niespełna dwudziestoletni Otton III potrzebuje nowego otwarcia, nowej siły, aby utrzymać Cesarstwo w jedności. Kieruje wzrok na Sklavinię – mocny, mroczny kraj księcia Bolesława. Idea pogłębienia sojuszu i zjednoczenia Cesarstwa Rzymskiego ze Sklavinią, rychło staje się głównym wątkiem polityki Ottona III, a sam Bolesław Chrobry – jego wielką fascynacją.
Akcja powieści toczy się podczas czterech lat, około roku 1000, których kulminantą jest Zjazd w Gnieźnie. Na naszych oczach Sklavinia staje się najważniejszym salonem politycznym ówczesnego świata, a jej władca - współdecydującym o losach całej ówczesnej Europy.
W „Grze w kości” Elżbieta Cherezińska wyzwala obie znaczne postaci tamtego czasu – Ottona III i Bolesława Chrobrego - z historycznych mitów, kurzu i blasku. Dostajemy krwiste, wielowymiarowe osobowości. Jesteśmy z nimi, kiedy się upijają, kiedy wybuchają gniewem, skazują na tortury, biją, polują i krwawią. Kiedy uprawiają wielką politykę z politykami i kiedy uprawiają sex z nałożnicami. Są blisko nas i są prawdziwi, jak nigdy dotąd.
Swój epicki kunszt autorka potwierdziła także w innych bestsellerowych powieściach historycznych okresu średniowiecza, m.in..: „Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona”, „Harda”
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Gra w kości. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.