Ulicą Szeroką idzie mężczyzna, na policzkach czuje wiatr od Wisły. Nazywa się Stanisław Ignacy Witkiewicz. Co robi w Toruniu, czego szuka, do kogo idzie$2476 Przyspiesza, mija kobietę, która udaje się do jedynego miejsca, gdzie razem z koleżankami może bezkarnie pokazywać piękne nogi.
tajemnicza postać spotyka się ze swymi przyjaciółmi - Przybyszewskim i Osterwą. Może pójdą do kina Mars$2477 Grupa ludzi, siedzących przy kawiarnianym stoliku w,,Grandce", opracowuje plan zrobienia z miasta drugiego Hollywood.
Do drzwi pensjonatu Kazimiery Żuławskiej puka listonosz i wręcza jej kartkę podpisaną: Onanisław Spermacy Wyfiutkiewicz. Wielce zdziwiona zadaje sobie pytanie, kto lubi takie żarty. W synagodze przy ulicy Szczytnej 10 trwają przygotowania do obchodów imienin (Tak!
Imienin!) pokaźnego Polaka. Lotnicy startujący w zawodach o Puchar Gordona Bennetta tym razem pilnie potrzebują jasnowidza. Ktoś im musi pomóc! Słońce chyli się ku zachodowi. Witkiewicz ponownie idzie ulicą, tym razem jednak pod pachą trzyma portret.
interesujące czyj$2478 Młoda kobieta wraca do domu, zastanawiając się czy jutro odbędzie się,,konkursowe czesanie pań" w Dworze Artusa. Kelnerzy liczą napiwki i sprzątają kawiarniane stoliki. Żuławska przed snem czerwieni się na myśl o nadawcy niezwykłej kartki, w synagodze zapadła majestatyczna cisza.
To tylko kilka chwil z życia przedwojennego Torunia i jego niezwykłych mieszkańców. Chcą się Państwo o nich dowiedzieć więcej$2479 Prosimy otworzyć książkę Toruń między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939 i zagłębić się w lekturze.
Każdy z rozdziałów opowiada inną historię, dotyczącą spraw ważnych dla miasta albo będących esencją codziennego życia torunian. Publikację wzbogacają liczne fotografie (niektóre publikowane po raz pierwszy), widokówki, ciekawostki, reklamy, a także dane adresowe, ułatwiające poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.
Do książki załączone są darmowe dodatki: - reprint planu miasta z lat 20. XX wieku - płyta DVD z filmami przedstawiającymi przedwojenne miasto: Polskie Pomorze (ok. 1930 r.) Spacerkiem po Toruniu (amatorski film nakręcony przez Bogusława Magierę w latach 1938-1939) Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Toruń między wojnami opowieść. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.